İdarenin düzenleme yetkisi (Fransız ve Türk hukukunda düzenleme yetkisinin kapsamı yönünden karşılaştırmalı bir inceleme)
The regulatory power of the administration
- Tez No: 191476
- Danışmanlar: PROF. METİN GÜNDAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Öztürk, K. Burak, darenin Düzenleme Yetkisi, Doktora Tezi, Danışman: Prof.Dr. Metin Günday, VII + 189 s.Fransız ve Türk hukukunun karşılaştırmalı incelemesi, idarenin düzenlemeyetkisi alanındaki farklı gelişim koşullarına ve farklı hukuksal düzenlemelere rağmen,her iki hukuk düzeninin önemli benzerlikler gösterdiğini ortaya koymaktadır. ki düzenarasındaki temel benzerlik, düzenleme yetkisinin özerkleşme eğilimidir. Fransa'daidarenin düzenleme yetkisi anayasal düzeyde de özerkliğe kavuşmuşken, Türkiye'dekimi kısmi özerklik tezahürleri dışında düzenleme yetkisinin türev niteliği kuralsayılmaktadır. Bununla birlikte, düzenleme yetkisinin öyküsü, her iki hukuk düzenindede, başlangıç noktasına göre bir ölçüde genişlemeyi ve özerkleşmeyi içermektedir.Bu gelişmenin altında yatan nedenler, hukuksal olmaktan çok toplumsal ya dasiyasal alana ilişkindir. Bununla birlikte, bu gelişmeler ifadesini hukuksal düzlemdebulmakta; yasallık ilkesi gibi bazı geleneksel ilkelerle çatışmaya girmektedir. Buçatışmanın ve hukuksal düzenlemelerdeki eksikliklerin sonucu olarak, idarenindüzenleme yetkisine ilişkin bir kuramsallaştırma girişimi, başarısızlığa mahkûmolmaktadır.Bugün gelinen noktada, Fransız hukuku yönünden düzenleme yetkisinin kuralolarak özerk; Türk hukuku yönünden ise türev nitelik taşıdığı kabul edilmektedir.Bununla birlikte, anayasa hükümlerinin uygulanma biçimi ile yargı organlarınınyaklaşımı, her iki hukuk sisteminde düzenleme yetkisine ilişkin neredeyse tek ilkeninkanunların hiyerarşik üstünlüğü olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Öztürk, K. Burak, The Regulatory Power of the Administration, Ph. D. Thesis,Advisor: Prof. Metin Günday, VII + 189 p.A comparative study of French and Turkish law reveals the important similaritybetween two legal systems as regards the regulatory power of the Administrationalthough their historical evolutions and juridical solutions are largely different. Thefundamental similitude between two systems is that it is possible to observe in both ofthem a tendency to autonomy of the regulatory power. In France, that power is endowedwith constitutional autonomy whereas in Turkey, as a rule, it is considered as derived,except some partial manifestations of autonomy. Nevertheless, historical evolution ofregulatory power in both countries consists of a relative enlargement andautonomisation in relation to the beginning.The essential reasons behind that tendency are more political and social thanlegal. In spite of that, the evolution due to that tendency has some important impacts onlegal plan and is in contradiction with certain traditional legal principles like that oflegality. The consequence of these contradictions and imperfection of certain juridicalsolutions is that theorization of the regulatory power is doomed to failure.Today, it is accepted that regulatory power in France is autonomous as a rule,whereas it is derived in Turkey. Nevertheless, the way that the constitutionaldispositions are applied and the approach of case law prove that, in reality, nearly theonly principle regarding the regulatory power is that its exercise can not be contrary tothe laws.