II. Mahmud döneminde dersaadette bir ailenin muhallefatı: Düzoğulları
- Tez No: 340403
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET KAMİL AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstanbul Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada 19. yüzyılın başlarında Darphane-i Amire?de ifrazcıbaşı ve sarraf olarak çalışan Düzoğulları Ailesi?nin dört erkek üyesinin 1819 yılında idam edilmelerinin ardından müsadere edilen muhallefatı incelenmiştir. Müzayede yoluyla satışa çıkarılan tüm mal varlıkları ilgili muhallefat defterinde kayıt altına alınmıştır. Düzoğulları?na ait muhallefat defterini incelediğimiz bu çalışmada sözkonusu muhallefatın değeri 6.397.114 kuruş olarak tespit edilmiştir. Oldukça yüksek olan bu miktar Düzoğulları?nın İstanbul?un ve hatta İmparatorluğun en zengin ailelerinden biri olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Düzoğulları family has been working at the Imperial Mint as the money changers and the chief money distributor (ifrazcıbaşı) at the beginning of the 19th century. After being hanged in 1819, their properties have been confiscated. This thesis investigates the muhallefat (property ownership records) of the Düzoğulları family after confiscation of their properties. On all of the assets put up for sale by auction were recorded in the muhallefat registry. 6.397.114 kuruş has been identified as the value of the assets mentioned. Such a high amount reveals that Düzoğulları is one of the richest families in Istanbul and even in the empire.