Mısırlı Nevâl es-Sa'dâvî ile Duygu Asena'nın eserleri ve edebi kişiliklerinin karşılaştırılması
A comparative study on works and literary personality of Duygu Asena and Egyptian Nevâl es-Sa'dâvî
  1. Tez No: 340404
  2. Yazar: SENEM SOYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAZICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Kadın olmak, çeşitli açılardan bakıldığında sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi olarak farklı yorumlanabilir özellikleri içermektedir. Çocukluktan itibaren hem aileden aktarılan genetik kodlar hem toplumdan aktarılan değerler, kadınlara hangi durumlarda nasıl davranacaklarını öğretir biçimde düzenlenmiş ve uygulana gelmiştir. Bunun tabii bir sonucu olarak kadın, birey olamamış, ikincil bir nesne konumuna dönüşmüştür. Ataerkillik ve süregelen hâkim ideoloji ya da kişiye göre konumlandırılan ve kendisine biçilen rolleri yapmak üzere kurgulanan kadın, bir yandan birey olup kendisini gerçekleştirmeye çalışırken diğer taraftan tüm görev ve sorumluluklarını başarıyla yerine getirmek zorundadır. Türkiye ve Mısır bilindiği gibi erkek egemen bir toplumdur. Ancak Mısır toplumunda yaygın olan ataerkillik, Türk toplumunda görülenden biraz daha sert bir tavır sergilemektedir. Erkek, ataerkil toplumlarda çok büyük bir öneme sahiptir. Kadının kraliçe olduğu Eski Mısır?dan sonra, sosyal konumunun ataerkil düzen ile değişmesi ve ikinci dereceye düşmesi, toplumun her alanında kendini hissettirmiştir. Bu durum tarihsel bir dönüşümün sonucudur. Cahiliye dönemini yaşayan Araplar için büyük bir devrim olan Kur?an?ın inişiyle kadınlar, Hz. Muhammed döneminde rahata ermiş olsalar da daha sonra kimilerine göre İslâm dininin ataerkil ideolojilere uydurulması sonucu ikincil konuma düşmekten kurtulamamışlardır. ?Feminizm, ataerkil güçlere ve sınıf baskısına karşı mücadele etmektir? görüşünü savunan es-Sa`dâvî ile kendi feminizm görüşünü ?her alanda kadının erkekle tam eşitliği? anlayışına göre şekillendiren Asena, eserleri ve kadını ele alışları bakımından çeşitli sınıflandırmalara tâbi tutularak çoğulcu inceleme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Yazarların ortak ve farklı yönleri üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Being a woman includes some features which can be interpreted differently according to social, cultural, economical and political aspects, when looked from different perspectives. Both genetic codes transferred from the family starting from the childhood and the values transferred from the society have been arranged and applied to teach women how to behave in a condition. As a result of this woman couldn?t become an individual and turned into a second rate object. The women who are placed according to patriarchy and the dominant ideology or individuals and who are edited to perform the roles which are arranged for her, not only tries to become an individual and realize herself but also she has to fulfill her responsibilities successfully. As it is known Turkey and Egypt are male dominant countries. But the patriarchy which is common in the Egyptian society, shows a stricter attitude than the one seen in the Turkish society. Man has a greater importance in patriarchal societies. After the Ancient Egypt period in which the woman used to be the empress ,her social status changed and declined to the second rate due to patriarchal order and this could be felt in every area of the society. This situation is the result of a historical cycle. For the Arabs in the Pre-Islamic era with the revelation of the Holy Quran which was a revolution although women got out of hole in the time of Prophet Mohammed, for some people they couldn?t escape from becoming of the second rate importance as a result of the application of Islam to patriarchal ideologies. es-Sa`davi, who is defending the idea that ?Feminism is to struggle against patriarchal power and the pressure of the class? and Asena, who is shaping her own feminism idea according to `the full equality of women and men in every area?, are both evaluated according to their works and approaches toward women with the pluralist research method by putting to various classifications. The common and different aspects of authors are emphasized.