Teknolojik değişikliklerin çalışma hayatına etkileri ve hastane çalışanları üzerine bir araştırma
The impacts of technological changes on working life and research on employees of hospital
- Tez No: 340402
 - Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Health Care Management, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
 - Yıl: 2013
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Endüstri İlişkiler ve İnsan Kaynakları Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 148
Özet
İlkel toplumlarda beslenme ve korunma güdüsüyle yaşamını devam ettiren insan, günümüzde -çalışma ekseninde- üretme ve kendini geliştirme dinamikleriyle hareket etmektedir. Toplumsal yapıdaki bu değişim ve dönüşümün en önemli yapı taşı kuşkusuz ki, 18. yüzyılın son çeyreğinde meydana geldiği kabul edilen sanayi devrimidir. Toplumsal yaşamın tüm katmanlarını etkileyen ve dönüştüren bu büyük devrim ve onun temsil ettiği toplum yapısı, bugün gelinen noktada yerini bilginin ve teknolojinin hüküm sürdüğü bir yapıya bırakmaya başlamıştır. Teknolojinin akıl almaz gelişimi, bilişim teknolojilerinin insan hayatının ayrılmaz bir bütünü olmasını sağlamıştır. Özellikle çalışma hayatı açısından düşünüldüğünde, günümüzün en önemli değeri olarak kabul edilen bilgiye sahip olmak ve yeri geldiğinde onu anlamlı ve sonuca ulaşacak şekilde yorumlayıp kullanabilmek, teknolojik gelişmelerin ivmesiyle daha kolay ancak bir o kadar da ezber bozan çalışma dinamiklerinin oluşmasını sağlamıştır. 1980?li yıllara kadar çalışma hayatına damgasını vuran Fordist/Taylorist üretim tarzı, yerini işin ve işgücünün yapısının değiştiği farklı bir modele bırakmaya başlamıştır. Bu çalışma, insanlık tarihi boyunca ?çalışma?nın anlamı ve mahiyetindeki dönüşümü de göz önünde bulundurarak, teknolojik değişikliklerin çalışma hayatı üzerindeki etkilerini ortaya koymaya çalışmıştır. Teorik varsayımların ışığında, bir kamu kuruluşunun çalışanlarına anket uygulanarak gerçekleştirilen araştırma ise, konunun öneminin anlaşılabilmesi açısından büyük önem teşkil etmektedir. Yapılan araştırma sonucunda, teknolojik değişikliklerin çalışma hayatına etkilerinin yadsınamayacak boyutlarda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Human, sustaining the life with the incentive of protection and nutrition in the primitive societies, nowadays ? in the axis of working- acts with the dynamics of production and self-development. The most prominent building stone of change and transformation in the social life is The Industrial Revolution which is accepted to be happened in the eighteenth century. The revolution, which afeected and transformed the the layers of social life and the social structure that it represents, started to give its place to a new structure -that knowledge and technology reigns- in the present situation. The incredible change of technology provided information technologies as an inseparable whole of human life. Especially, when it is taken into account in terms of working life, to hold and use the knowledge, which is accepted as the most important value of modern-day, meaningfully and by means of coming through the result, provided to comprise the working dynamics that are easier with the momentum of technological progress but at least groundbreaking. Fordist/Taylorist production mode- labeled the working life until 1980s- began to give place to a different mode in which the structure of work and labour force has changed. This study tried to expose the impact of technological change on working life by taking into consideration the meaning and the change of ?working?. In the light of teoric assumptions, this study, which is carried out by conducting a questionnaire to the employees of a public institution, constitutes a great significnce in order to get the importance of the topic. As a result of the study, it is seen that the impact of technological changes to the working life are incontrovertible.