Mahmûd Sâbit Târîh-i Silistire (İnceleme-Metin-İndeks)
Mahmûd Sâbit Târîh-i Silistire (Analysis-Text-Index)
- Tez No: 340405
- Danışmanlar: DOÇ. FİKRET SARICAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmaya esas teşkil eden Târîh-i Silistire, 1768-1774 (1182-1188) Osmanlı-Rus savaşı cephelerinden özellikle Silistre bölgesini anlatan ayrıca Silistre'ye yakın cephelerden de bahseden bir tarih eseridir. Yaptığımız çalışmanın amacı III. Mustafa'nın son dönemi ve I. Abdülhamid'in ilk dönemlerinde yazılmış, Silistre cephesini anlatan ve savaş dönemi içerisinde vukua gelen olayları birinci elden veren eserin transkribe edilmesi ve incelenmesidir. Mahmûd Sâbit eserinde Silistre cephesinde kendisinin de bizzat şahit olduğu olayları anlatmanın yanı sıra iki devlet arasındaki sulh görüşmeleri, Sadrıâzamların ve yüksek bürokratların atama ve azilleri, Sultan III. Mustafa'nın vefâtı ve I. Abdülhamid'in cülûsu hakkında bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Târîh-i Silistire, which constitutes the basis of this study, is a historical work that mentions specifically about Silistre region and some close fronts to Silistre front, which was one of the fronts of 1768-1774 (1182-1188) Russo-Ottoman War. The purpose of this study is to analyze this work that was written in the later reign of Mustafa III and in the first years of Sultan Abdülhamid I and that provides first-hand knowledge about what happened in Silistre front and during the war years, by transliterating its Ottoman script into Latin alphabet. Besides stating what he witnessed in Silistre front, Mahmûd Sâbit also gives information about the peace talks between the two countries, the appointments and dismissals of grand viziers and the high-level bureaucrats, the death of Mustafa III and the enthronement of Abdülhamid I.