Tokat Kazova'da hıyar su tüketiminin tarla şartlarında tespiti
  1. Tez No: 34041
  2. Yazar: MEHMET BALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET APAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZ Bu araştırma, Tokat-Kazova ' da hıyarın su tüketimi ve sulama suyu ihtiyacını belirlemek amacıyla 1991 - 1993 yılları arasında Tokat Köy Hizmetleri Araştırma Enstitüsü arazisinde yürütülmüştür. Medina II hıyar tohumunun kullanıldığı araştırma, üç tekerrürlü tesadüf blokları deneme desenine göre dört konulu olarak yürütülmüştür. Konular; 4» 8 ve 12 günde bir 0 - 90 cm toprak profil indeki nem kapsamının tarla kapasitesine getirilmesi ile 6 günde bir A Sınıfı Buharlaşma kabından olan toplam buharlaşmanın % 80' inin verilmesi seklinde alınmıştır. Sulama konuları ile hıyar verimleri arasında istatiksel anlamda önemli fark elde edilememiştir. En az sulama sayısına (7) sahip olan 12 günde bir sulama konusunun hıyar sulama programının oluşturulmasında kullanılması önerilmiştir. Bu konunun mevsimlik su tüketimi 744.43 mm, toplam sulama suyu ihtiyacı 596.55 mm olarak bulunmuştur. Hıyara ilk suyun ilk meyvelerin görüldüğünde verilmesi» sulamalara 12 gün aralıkla ağustos ayı sonlarına kadar devam edilmesi önerilmiştir. Söz konusu önerilen konudan elde edilen verim 9456 kg/da olarak saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Hıyar, su tüketimi, sulama aralığı, A Sınıfı buharlaşma kabı katsayıları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research carried out to determine the consumptive water use and irrigation water requirement of the cucumber (Medina II) under Tokat - Kazova plain conditions 1991 - 1993. The experimental desing was randomized blocks with three replications. The treatments; 4, 6. 8 and 12 days irrigation intervals. At the 4, 8 and 12 days irrigation intervals moisture of the 0 - 90 cm of soil profile had been brought up to the field capacity. In the case of 6 days irrigation intervals treatment only 80 % of total amount of total water lost by evaporation in 6 days were provided to the plots are irrigation water. There isn't significent differences between the yields of cucumber and irrigation treatments. Therefore the treatment interval is 12 days recommended which is the least number of irrigations water. Seasonal consumptive water use of cucumber is 744.35 mm for Kazova water requirement for a season 596.55 mm and number of irrigation is 7 for Kazova. First irrigation shoult be applied when the cucumber is abaut appear the first friuts. The yield of the recommendable treatment for the Kazova plain is 9456 kg/da. Key Words : Cucumber, evapotranspiration, irrigation intervals. Class A Pan coefficients.