Tokat Kazova'da yetiştirilen şeker pancarında sorun olan yabancı otlar ile farklı savaş yöntemlerinin verime olan etkileri üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 45430
  2. Yazar: HÜSEYİN ÖNEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
64 6. ÖZET Tokat merkez ilçe, Pazar ve Turhal arasında yer alan Kazova'claki şekerpancarı ekim alanlarında sorun olan yabancı otların belirlenmesi amacıyla 1994 yılı vejetasyon dönemin de sürveyler yapılmıştır. Uygulanan farklı savaşım" yöntemle rinin verime olan etkisini belirlemek amacıyla Köy Hizmetleri Araştırma istasyonunda ise tarla denemesi kurulmuş ve asagı- daki sonuçlar alınmıştır. 1. Tokat Kazova'da şekerpancarı alanlarında yapılan sür veyler sonucunda; 1 parazitik, 1 Tohumsuz, 3 Monocoty ledonae ve 30 Dicoty ledonae olmak üzere 35 familyaya ait toplam 104 yabancıot türü saptanmıştır. S. % 50 nin üzerinde yaygınlık gösteren yabancıot türle rinin sayısı Merkez ilçede 14, Pazar ve Turhal ilçelerinde ise 15 olarak bulunmuştun-. 3. Pancar ekili alanlarda 1 me2 de 0-20 cm toprak derin liğine kadar dağılmış 27 tür yabancıota ait 23322 tohum bu lunmuş ve. 3859 adetinin canlı olduğu TTC yöntemiyle saptan mıştır. 27 yabancıot türünden 5 tanesinin tohum sayısı 100 adetin üzerinde çıkmıştır. Canlı tohumların dağılışı 0-5 cm. derinlikte (1370 adet) % 35,5, 5-10 cm. de (905 adet) % 23,45,10-15 cm. de ( 95£ adet) % 24,67 ve 15-80 cm. de (632 adet) % 16,38 olarak Saptanmıştır. 4. Herbisidal etkileri bakımından ekim öncesi (pre- sowing) olarak uygulanan Tramat. (900 cc/da) ile çıkış sonrası (post-emergence) olarak kullanılan Betanal (400 cc/da) ve Select ( 50 cc/da ) arasında istatistiki olarak fark bulunma-65 mistir. 5. Devamlı otsuz olarak tutulan kontrol parsellerinde diğer uygulamaların ortalama kök verimlerine göre % 3.43 ile % 93.66 arasında fazla verim sağlanmıştır. 6. Devamlı otsuz (kontrol) parsellerle, 50 Kg/da ve 60 Kg/da dozlarında CaCN3 uygulanan otsuz parsellerin verimleri arasında % 1 önem seviyesine göre istatistiki bir fark bulun mamıştır. 40 Kg/da dozda CaCN2 uygulaması yapılan otsuz par sellerde ise daha düşük bir verim sağlanmıştır. Devamlı otlu kontrol parsellerinin ortalama kök verimle- ri ile CaCN2 uygulanan ve otlu tutulan parsellerdeki verimler arasında istatistiki olarak fark bulunmamıstir.
Özet (Çeviri)
66 7. SUMMARY In order to determine weeds in sugar beet cultivars in the Central Distirict of Tokat and Districts of Turhal and Pazar section of Kazova plain this study was initiated in 1994. For the definition of the effect of various weeding methods, field experiments were also conducted in the Reearch Farm of Soil and Water Research Institute which is. located in the same area. The results can be summarized as fallow: 1. As a result of survey studies, 104 weed species, belonging to total 35 different families, being 1 parasitic, 1 cryptogamae, 3 monocotyledoneaus and 30 dicotyledoneaus, were identified. 2. It was faund that 14 species in Central District, 15 species of weed iri Pazar and Turhal Districts have infested fields over 50 % 3. Everage 23322 weed seeds per square meter belonging to27 species were estimated at the 0-20 cm depth of soil in sugar beet fields however, 3859 of them were found alive by using TTC methods. It was also determined that 100 and more vigorous seeds only belong to 5 out of 27 species. The vigorous seeds distribution in soil was determined as; 1370 seeds 0-5 cm depth 35.5 %, 905 seeds 5-10 cm depth 23.45 %. 952 seeds 10-15 cm depth 24.67 % and 632 seeds 15-20 cm depth 16.38 %67 4. There was.no significant differences among the herbicidal effects of Pre-sowing application of Tramat 900 cc/da» post-emergence application of Betanal 400 cc/da and post-emergence application of select 50 cc/da. 5. Root yield of weedless control plots were found 3.43- 93.66 % higher than other treatments. 6. There were no significant differences among the root yield of weedless control plots, CaCN=» applaid wedlees plots and 50 kg/da CaCN2 applied weedless plots at 1 % level. The yield were found lower at the weedless plots aplied 40 kg/da CaCN= then weedless control. There was no signaficant differances among the yield of weeded control plots and other CaCN2 applied weeded plots.