Tokat Kazova'da yetiştirilen mısırda sorun olan yabancıotlar ile uygulanan farklı yöntemlerin verime olan etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 55309
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET TOKAT KAZOVA'DA YETİŞTİRİLEN MISIRDA SORUM OLAN YABANCI OTLAR ÎLE UYGULANAN FARKLI YÖNTEMLERİN VERİME OLAN ETKİLERİ ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Kor ay KAÇAN Gaziosmanpaşa üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dal i Yüksek Lisans Tezi 1996, 9C> sayfa Danışman : Prof. Dr. Zeki ÖZER Jüri :Prof.Dr.Zeki ÖZER Tokat. Merkez ilçe, Psczar ve Turhal arasında yer alan Kazova'daki mısır ekini alanlarında sorun olan yabancıot larm belirlenmesi amacı ile 1995 yılı vejetasyon döneminde survey- ler yapılmıştır. Uygulanan farklı yöntemlerin verime olan et kilerini belirlemek amacı ile Köy Hizmetleri Araştırma Ensti tüsünde tarla denemesi. kurulmuş ve-? aşağıdaki sonuçlar alın mıştır. İ. Tokat. (Kasova) 'da mısır alanlarında yapılan survey- ler sonucunda 1 tohumsuz, S monocotyledon ve 13 Dicotyledon olmak üzere 21 familyaya ait toplam 59 yabancıot türü saptan mıştır“ 2. ît 50 'den daha fasla yaygınlık gösteren tür sayısı Merkez îlçe'de 19, Pazar 'da 14, Turhal 'da 9 olarak bulunmuştur. 3. Mısır ekili alanlarda ”i ma de 0-30 cm toprak derinli ğine kadar. dağılmış 24 yabancıot türüne ait. 1806 adet tohum bulunmuş ve.1467 adedinin canlı oldu£}u T.T.C yöntemi ile sap tanmıştır. Bunların arasından sadece Amaranthus spp. ve Che- nepodium album L. tohumları 100 adet 'den daha fazla sayıdadır. Canlı tohum dağılışı 0-5 cm derinlikte (526 adet) ît 35. 85, 5-10 cm 'de (299 adet) % 20.39,10-15 cm 'de (250 adet) ît 17.04, 15-20 cm' de (154 adet) % 10.49, 20-25 cm 'de (158 adet) ît 10,77, 25-30 cm'de (80 adet) ît 5.45 olarak saptanmıştır. 4. Herbisit lerin etkileri bakımından çıkış sonrası (Post emergence) olarak kullanılan Afoîon (200 cc/da) ve îlo>:an (200 cc/da) bitki boyuna, koçan boyuna etkileri, bitki sap aÇırlıflı, dane verimi ve 1000 dane ağırlıklarına olan etkile ri arasında istatistiki olarak fark bulunamazken, koçan ağır lığına bakıldığında îlo>:an uygulamasının Afolon uygulamasına göre ît 7.9 oranında daha fazla koçan verimi alınmıştır. Perl- ka < CaCNe ), ' rrı'n 30 kg/da dozunun uygulandığı parsellerde Ama ranthus retroflexus L. ît 66.66, Sol anum. nigrum L. % 46.66, C. album ît %46.44, Seter ia spp % 45.45, Polygonum convolvulus L. ît 36.66, Sonchus asper L. (Hill)% 33.33, Medicago sativa ît 33.33, Convolvulus arvensis %17.75, Sinapis arvense %11.25, oranında azaldığı saptanmıştır. Per İka (CaCNe) ' nın50 kg/da dosunun uygu 1 andığı parsellerde C. album % 78.14, Seter ia spp % 57.20, A. retroflexus %50.66,M. sativa % ^6.50. P. convolvulus % 38.33, S. nigrum % 33. 66. S. asper % 33.33. -Xanthium strumarium L. % 33, S. arvense 26.66.. C. arvensis % 25.36. oranında yabancıotların azaldığı saptanmıştır. 5. Devamlı yabancı otsuz olarak tutulan deneme parselle rinde diğer uygulamalara göre ortalama olarak bitki veriminde % 0.13 ile % 55 arasında daha fazla verim alınmıştır. 6. Uygulama par sel i er indeki en yüksek ortalama koçan ag.irli.gi 138-3. S kg/da ile Per İka +. yahancıotsuz parsellerden alınmıştır. Bu oran Türkiye ortalama verimi olan 454.5 kg/da' dan %3Ö5 oranında daha fazladır, Tokat ili 305 kg/da "dan H453 oranında daha fazla verim alındığı saptanmıştır. Anahtjaş- Kelimeleri Herbisidal etki, Pelka, Afolon, sur vey, ÜOKan
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DETERMINATION OF WEED SPECIES AND THEIR INTENSTY IN CORN FIELDS IN KAZOVA, TOKAT PROVINCE AND INVESTIGATIONS ON THE EFFECT OF THE DIFFERENT METHODS USED ON THE YIELD Kor ay KAçAN Gaziosmanpaşa university Graduate School of Natural and Applied Science Department of Plant Protection Masters Thesis 1996 90 page Supervisor :Prof.Dr -Zeki ÖZER Jury :Prof -Dr.Zeki ÖZER This study was carried out to determine weeds in corn cultivars in the central district, of Tokat and Turhal dist ricts, and Pazar section of Kazova in 1995. For the defini tion of the effect of various weeding methods, field experi ments were also conducted inthe Resarch Farm of Soil and Wa ter Research Institue which is located inthe same area. The results can he summarised as follows; 1 - At a result of surveys studies, 59 weed species, be longing to a total of SI different families,.1 cryptogamae, 2 monocotyledoneaus and 13 dicotyledoneaus, were identified. 2. It was found that 10 species in Central district, 14 species of- weed in Pazar and 9 species of weed in Turhal Districts infested fields over 50 % 3. Average 1806 weed seeds per square meter belonging to 24 species were estimated at the 0-30 cm depth of soil in corn fields. However, 1467 of them were found alive by using T.T.C methods. It was also determined that 100 and more vigo rous seeds only belong to 2 out of 24 species. The vigorous- seeds distrubition in soil was determined as: 526 seeds 0-5 cm depth İİ34.6S, 299 seeds 5-10 cm depth 19.70 V.t 250 seeds 10-15 cm depth 16.45 %, 154 seeds 15-20 cm depth 10.15 X, 158 sedds 20-25 cm depth 10.40 %. SO seeds 25-30 cm depth 9.65 %. 4. There was no significant differences among the herbisidal effects, of'" Post -emergence application of Afolon 200 ^c/da of Post emergence application of llo>:an 200 cc/da. However, the lloxan application gave 7.9 % more spadix yield than Afolon application. The results of Perlka 300 kg/ha application were 5 Amaranthus. retroflexus L. 66.66 Î-İ, Sola- Rum nigrum L. 46.66%, Chenepodiun» album L. 46-44, Seteria spp.45.45- %, Polygonum convolvulus L. 36.66 %. Sonchus asper L. (Hill), 33.23 %. Medicaoo spp. 33.33 %. Convolvulus arvensis L..17.75 %, Sinapis arvense L. î İ.25 %. The Perlka U3aCNa > 500 kg/ha application was results, in control; C. album 78.14 V>. Seteria spp. 57.30 '/., A. retroflexus 50.66 M-, H. sativa 46.50 %, P. convolvulus 33.33 *A f S. nigrum 33.66 */?. S- asper 33.33 %, Xanthium strumarium L.32.00 %, S- arvense 26.66, C. arvensis 35.26 %. 5. Corn yield of weed less control plots were found 0.13- 55 % higher than other treatments. 6. The higher corn yield was 13.882 kg/ha with 500 kg/ha Perlka (CaCNa) application. This yield is more 305 *A than Tür kive averaoe vi.C'Id. The results vield is- ffsore 453 *v Tokat Key yor d s r determine, corn, conducted, surveys, Post - emeroence, D.lots.. Perlka. Afolon, iioxan»