XV-XVII. yüzyıl İznik ve İtalyan mayolika seramiklerinin teknik, motif ve üslup bağlamında karşılaştırlması
The comparison of Iznik and maiolica ceramics of 15-17th centuries in the context of technique, motif and style
  1. Tez No: 340425
  2. Yazar: ÖMER CENKER ILICALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN OKÇUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Osmanlı ve İtalya 15. ve 17. yüzyıllar arasında seramik sanatının en görkemli dönemlerini geçirmişlerdir. İznik?te, 15. yüzyılın sonundan itibaren, o güne kadar üretilenlerin dışında yeni bir teknik ve estetik anlayışıyla seramik üretilmeye başlanmıştır. İtalya topraklarında da aynı yüzyıl içinde çok merkezli bir üretim başlamış ve mayolika adı verilen seramikler yeni bir teknik ve estetiği yansıtarak Rönesans İtalya?sının sanat repertuarında yerini almıştır. İznik seramikleri ve İtalyan mayolikaları ayrı ayrı birçok araştırmanın konusu olmuşlardır. Ancak bu iki seramik geleneğinin arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışma nispeten azdır. Bu çalışma iki seramik geleneğini karşılaştırarak bu alandaki literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmada öncelikle bu geleneklerin tarihçeleri, uyguladıkları teknik, motif ve üsluplar incelenmiştir. İznik seramikleri ve İtalyan mayolikaları arasındaki ilişki ve etkileşimler ise çalışmanın ana temasını oluşturmaktadır. Mayolika seramikleriyle yakın akrabalığı olan Medici porselenleri de İznik seramikleriyle ilişkisi nedeniyle çalışmaya dâhil edilmiştir. Her iki seramik geleneği kronolojik gelişim aşamaları, bulundukları coğrafyalardaki öncüllerinden ayrışmaları, Çin porselenine duydukları ilgi noktasında benzerlik gösterirken, temel üretim tekniği bakımından farklılaşmaktadırlar. Teknik, motif ve üslup bağlamında ise karşılıklı etkileşim gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire and Italy spent the most brillant years of the ceramic art between 15th and 17th centuries. The production of ceramic started as of the end of 15th century in İznik with a new and aesthetical understanding besides the ceramic produced so far. Multicentric production had been initiated also in the Italian territory at the same century and the ceramics called maiolica, reflecting a new technique and aesthetic, took its place in the art diversity of Renaissance's Italy. Iznik ceramics and Italian maiolicas had been the subject of many studies seperately. However, studies, examining the relationship between these two ceramic traditions, are relatively scarce. This study aims to contribute to the literature in this area by comparing these two ceramic traditions. It primarily analyzes the history of these two traditions and their techniques, motifs and styles. The relationship and interactions of Iznik ceramics and Italian maiolicas constitute the core of the study. Medici porcelains which are closely related to maiolica ceramics are integrated into the study because of their relation with Iznik ceramics. These two ceramic tradions share similarities on the basis of their historical pattern, their differences from their forerunners, and their interest in Chinese porcelain. However, they differ in terms of main production techniques. The interaction of the traditions is observed in the areas of technique, motif and style.