Film müzikleri ve algısal farklılıkları
Film musics and perceptual differences
  1. Tez No: 340436
  2. Yazar: MÜŞERREF NAĞME YARKIN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. EMEL ÇELEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kompozisyon Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan sinema, 1900'lü yılların başına kadar sessizdi. İzleyiciler mütevazı sinema salonlarında toplanıp, ekranda hızlı bir şekilde hareket ettirilen selüloit resimlerin oluşturduğu sessiz görüntüyü izlerlerdi. Ancak bu görüntüler zamanla yönetmenin hissettirmek istediği duyguyu ortaya koymakta yetersiz hale geldi. Ve sonunda sinema tiyatrosu sahipleri o dramatik duyguyu ekleyebilmek için salonlarına müzisyen kiralamaya başladılar. Sessiz sinema tarihi boyunca, kimi zaman bir piyanist, kimi zaman bir orgcu ve hatta kimi zaman da bir orkestra, filmin o anki hissiyatına uygun bir müzikle eşlik etmeye başladı. 1920'lerin başlarında da filmler, sinema salonları sahiplerine, yanlarında filmle eş zamanlı çalınacak müziğin notalarıyla birlikte gelmeye başladı. Yedinci sanat olan sinema, ikinci sanat müzikle böylelikle buluşmuş oldu.Projenin birinci bölümünde tarihi süreç ele alınmıştır. Bütün araştırmalar süresince sinemada müziğin tarihi derinlemesine ve kapsamlı bir şekilde incelenmesine çalışılmış, mümkün mertebe Anahtar Kelimeler : Film Müzikleri, Sinema, Ses, Sessiz Filmler, Algısal Farklılıklar, Sinema Tarihi
Özet (Çeviri)
The cinema emerged around the 18th century and remained silent till the beginning of the 1900's. People gathered in modest cinema halls and watched silent visuals printed on celluloid. After a while, these silent visual printed on celluloid (selüloit) fall short in expressing the core feelings that the film directors aspired to portray. As a consequence, in order to be able to portray that dramatic nature aspired by film directors in film-making processes, musicians varying from pianists to larger orchestra's, were invited to the cinema halls to accompany these silent images in history of silent cinema. In the beginning of the 1920's musicians entered cinema halls with their instruments as a general tradition. The cinema that was seen as a seventh art category, became a second art category by these major developments.In the first part of this research project, evolution process will be examined chronologically. Existing research and bodies of knowledge concerning the history of music in cinematography within the framework of 'cause-effect relations' will be assesed. All technological advancements are a manifestation that music is inseparably tied to cinematography as its most foundational supporter. In the second part of this study, sound and the usage of music in cinemaotography in various context will be examined in depth. In addition, the psychological impact and implications of the use of music in film will be analyzed. Lastly, the technique and technologies in the usage of music in film-making will be considered by evaluating diverse global standards in definitions and usage. In summary, this research project will examine the concept and notion of film music from various perspectives varying from psychological and technical dimensions and aims to open up new avenues for understanding and research in the related field.In addition to the research and the articles, new music and compositions consistent with the Art and Composition Department are included. It is proven that, with the new music composed based on the same scenes and implications of musical theme over film, music conveys perceptional differences. Key Words : Film Musics, Cinema, Sound, Silent Films, Perceptual Differences, History of Cinema