Limited şirketin kamu borçlarından müdürlerin ve ortakların sorumluluğu
The liability of managers and shareholders regarding public debts of limited company
- Tez No: 340457
- Danışmanlar: PROF. DR. ARSLAN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
?Limited Şirketin Kamu Borçlarından Müdürlerin ve Ortakların Sorumluluğu? adlı çalışmamızın içeriğinde ele alınan temel konu, limited şirketin kamu borçları ve bu borçların şirketten tahsil edilememesi durumunda kamu alacaklısının müdür ve ortaklara hangi şartların varlığı hâlinde başvurabileceği ve sorumluluğun niteliğinin ticaret hukuku ile kamu ve vergi hukuku kurumları açısından değerlendirilmesidir. Çalışmamızın konusunu ticaret hukuku ile kamu ve vergi hukukunun önemli bir kesişme noktası oluşturduğu için incelemelerimizde her iki alana da eşit ağırlık verilmiştir. Çalışma konumuzun özelliğinden dolayı doktrinden geniş ölçüde yararlanılmakla beraber yargı uygulaması da göz ardı edilmemiş ve uygulamaya ışık tutması açısından yargı kararlarına çalışmamızda mümkün olduğunca yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main subject of this study named ?The Liability of Managers and Shareholders Regarding Public Debts of Limited Company? is that the public debts of the limited company and in which stutations managers and shareholders would be claimed in case that outstanding debts could not be collected from the Company and the character of this liability and finally the evaluation of this matter with regard to the commercial law, public law and the tax law. Since the subject of this study makes an important intersection point between the commercial law, the public law and the tax law, each of areas has been concentrated on this study equally. Due to the character of this study, the practice has not been ignored beside of that the court decisions which have widely been referred in order to bring light to the matter as well as the doctrine.