Spor müzelerinin işlevleri ve bir spor müzesi taslağının yönetsel açıdan oluşturulması
Functions of sport museums and creating a sports museum draft from managerial perspective
  1. Tez No: 340475
  2. Yazar: SEVDA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müze Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmanın birinci bölümünde konu ile ilgili kavramlar, spor tarihi, müze türleri ve spor müzesi tanımları yapılmıştır. İkinci bölümde; kültür olarak spor ve spor müzelerinin ortaya çıkışı, kültür olarak spor, sporun kültürel miras olarak önemi, spor mirası, spor müzelerinin ortaya çıkışı, spor müzelerinin türleri, müzelerdeki ?spor? sergileri, spor müzelerinin işlevlerinden bahsedilerek planlı mülakatımıza cevap veren yurt dışından spor müzeleri örnekleriyle teorik çerçeve somutlanmaya çalışıldı. Üçüncü bölümde; yönetsel açıdan Spor Müzesi taslağı oluşturulmuştur. Taslaktan önce İstanbul?da spor müzesi ihtiyacı anlatılarak Müzenin vizyon, misyon ve hedefleri tanımlanmıştır. Dünyada ve Türkiye?de spor müzesi hizmet birimleri belirlenerek görev tanımları yapılmıştır. Bu bölümde Spor Müzesi koleksiyonu, müze sergileri ve müzenin koleksiyonunu destekleyici etkinliklerden örnekler verilmiştir. Türkiye?de Spor Müzesi kurulmasının getirilerinin derlendirilmesinin ardından bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümde müze projelendirmelerinde ve çalışma organizasyonunun başarısında yönetim fonksiyonunu planlama olgusunun öneminden bahsedilmiştir. Spor tarihimize ait mirasın yeni kuşaklara tanıtılacağı ifade edilmeye çalışılarak spor zenginliğimizi ve birikimimizi gösteren miras unsurlarının sunulması gerekliliğinden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This sports museums themed thesis which is a new research area has three parts. In first part of the work, some terms such as sports, museum, sports museum, and types of museums are defined and the history of sports are mentioned. In the second part, sports as culture and the origins of sports museums, the significance of the sports as cultural heritage, sports heritage, origination of sports museums, types of sports musuems, exhibitions about sports in different museums, the function of sports museums, sports museums in different countries are discussed in a theoretical frame. In the last part, a template for the sports museum is formed. Before that, the need for a sports musuem in Istanbul is dicussed and accordingly vision, mission and aims of a museum in Istanbul are defined, an organization scheme is prepared. In this part, museum collection, exhibitions, and activities parallel to the collection are given as examples. After the outcomes of the formation of the sports museum are organised an a general evaluation is conducted. In addition, the importance of planning management as a function in the achievement of projects and work organization is discussed. The sports history resources and the neccessity of presenting the heritage factors are discussed.