Çağdaş ülkelerde spor müzelerinin yapısı, işlevi, sorunları ve türkiye için model önerisi
Structure, function, problems of sports museums in modern countries and a model suggestion for Turkey
  1. Tez No: 496809
  2. Yazar: NESLİHAN ARIKAN FİDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZBAY GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzecilik, Spor, Museology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
“Çağdaş Ülkelerde Spor Müzelerinin Yapısı, İşlevi, Sorunları ve Türkiye İçin Model Önerisi”isimli bu çalışmada, çağdaş ülkelerdeki -Fransa, İngiltere, İspanya, İsviçre, Polonya- spor müzeleri incelenmiş ve Türkiye için bir spor müzesi modeli oluşturulmaya çalışılmıştır. Geçmişi 1800'lü yılların ortalarına dayanan spor müzeleri, yıllar içerisinde gelişmiş ve birçok farklı işlevi bünyesinde barındıran, yenilenen kimliği ve çeşitliliğiyle spor evrenine ilham kaynağı olmuştur. Çalışmada, müzecilik ve spor müzeciliği kavramlarının tarihsel süreç içerisindeki gelişimini ortaya çıkarmak için nitel araştırma metodu kullanılmış, yerli ve yabancı literatürden yararlanılarak, dokümantasyon, gözlem ve mülakat teknikleri ile araştırmanın modeli oluşturulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde, konu ile ilgili kavramlar, müze tanımı, spor müzeleri, spor müzelerinin türleri, spor müzelerinin ortaya çıkışı ve gelişimi, spor müzelerinin işlevleri gibi konular işlenmiştir. İkinci bölümde ise, araştırmaya konu olan spor müzelerinin tarihçesi, genel bilgileri, organizasyon ve yönetim yapıları, sergileme teknikleri, kültürel ve sosyal etkinlikleri, ziyaretçi istatistikleri ile sorunları gibi konular dizgesel boyutuyla anlatılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, spor müzelerinin çağdaş ülkelerdeki örneklerine bakılarak, Türkiye Spor Müzesi'nin yapısı için öneriler, işlevi için öneriler ve olası sorunları için öneriler başlıklar halinde verilmiştir. Türkiye Spor Müzesi'nin gerekliliğine duyulan ihtiyaç vurgulanarak, Türkiye'de ulusal bir spor müzesinin kurulması amacıyla bir model önerisi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study titled“Structure, Function, Problems of Sports Museums in Modern Countries and a Model Suggestion for Turkey”, the sports museums in modern countries – France, England, Spain, Switzerland, and Poland – have been investigated to reach a sports museum model for Turkey. Sports museums which originated in mid 1800s have developed in years and become muse of the universe of sports with its regenerating nature and diversity as it incorporates several functions. In the study, qualitative research method has been used to reveal the development of concepts such as museology and sports museology within the history and local and foreign literature has been taken as a basis for determining documentation, observation and interview techniques and the research model. In the first section, the study addresses concepts about the subject, introduction to museum, sports museums, types of sports museums, occurrence and development of sports museums and functions of sports museums. The second section describes the history of sports museums which constitute the subject of the research, general information, organization and management structures, exhibition techniques, cultural and social activities, visitor statistics and problems in their systematic aspects. In the conclusion part of this study; the examples of sports museums in modern countries, suggestions about Turkish Sports Museum, suggestions about its function and possible problems are discussed under strands. The need for Turkish Sports Museum has been emphasized and a model suggestion has been developed for the purpose of establishing a national sports museum in Turkey.