Paleolitik Dönem'den Demir Çağı sonuna kadar Anadolu'da kızıl geyik ve insan
Red deer and human, from Paleolithic to İron Age in Anatolia
  1. Tez No: 340503
  2. Yazar: ÖZLEM SARITAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİHRİBAN ÖZBAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Prehistorya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 349
Özet
Bu tez çalışmasında, Paleolitik Dönem?den Demir Çağı sonuna kadar Anadolu?da kazılmış tüm buluntu ve yerleşme yerlerinin taranarak bir kızıl geyik veri tabanı oluşturulması amaçlanmıştır.Bu amaçla, ilk aşamada Anadolu içerisinde Paleolitik Dönem?den Demir Çağı sonuna kadar kızıl geyik kalıntılarına rastlanmış tüm buluntu yerlerinin bir veri tabanı oluşturulmakla birlikte içerisinde kızıl geyiğin morfolojik özellikleri, yaş, cinsiyet, toplam element sayısı ayrıntılı olarak gösterilmiştir. İkinci aşamada oluşturulmuş olan bu veri tabanından yararlanılarak kızıl geyik kalıntılarına rastlanmış tüm buluntu yerleri içerisinde kızıl geyiğin besin ekonomisi açısından önemi anlaşılmaya çalışılmıştır. Ardından kızıl geyiğin morfolojik boyut ölçüleri kullanılarak Anadolu?da buluntu yerlerinin bulunduğu bölgeler, dönemler ve kuzey-güney, doğu-batı yönlü boyut karşılaştırmaları grafikler üzerinde LSI yöntemi ile yapılarak kızıl geyiğin boyutlarında değişimin yaşanıp, yaşanmadığına dair sonuçlara ulaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to build a database for Red Deer bones by scanning all the excavated settlements and the find spots exposed in Anatolia from Paleolithic period to the end of Iron Age.In the first stage, beside building a database of the settlements which contain remains of Red Deer bone; the morphologic characteristics, age, gender and the total number of the elements of Red Deer are also presented in detail. In secondary stage, the importance of Red Deer in terms of subsistence economy with in the settlements containing remains of Red Deer bone is tried to be revealed with this database. Finally, the regions in Anatolia where the find spots are located, periods, the north-south axis and east-west axis sizes of Red Deer bones which were shown on charts made with LSI method are compared with each other and the possible changes in the sizes of Red Deer bones are tried to be obtained.