Antik Yunan savaş aletleri
Ancient Greek war tools
  1. Tez No: 832467
  2. Yazar: HAYRULLAH KURBAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER ATİLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İnsanoğlunun ilk ürettiği alet edevatlar silahlardır. İlk dönemlerde avlanmak ve avladığı hayvanın et ve kemiklerini parçalamak için kullanılan silahlar zaman içinde hızla gelişmiştir. Paleolitik Dönem'de basit yontma taşlardan yapılan silahlar, Neolitik Dönem'de cilalanarak daha ekili bir duruma gelmiştir. Kalkolitik Dönem'de bakırın kullanılmaya başlanmasıyla ilk metal kılıç ve mızraklar üretilmiştir. Metal silahların çok etkin kullanımı insanları daha gelişmiş ve sert silah yapmak için araştırmalara etmişi ve bronz icat edilmiştir. Bronz Çağında Akdeniz dünyasında birçok büyük devlet ortaya çıkmış ve dönenine göre çok çeşitli silahlar üretilmiştir. Bronz Çağı'nın sona ermesinin ardından Demir Çağı başlamıştır. Antik Yunanlılar bu çağda ortaya çıkmıştır. Yunanlılar, binlerce yıldır gelişme olan savaş ve silah teknolojisini kısa sürede öğrenmişler, daha da geliştirerek olağanüstü silahlar yapmışlardır. Askeri düzenleri ve gelişmişi silahları ile Yunanlılar diğer alanlarda olduğu gibi askeri alanda da kendilerinden söz ettirmişlerdir. Bu çalışmada Paleolitik Dönem'den Demir Çağı'na kadar silahların gelişimi kısaca anlatılmış, daha sonra Myken ve Yunan Dönemi ayrıntılı olarak incelenmiştir. Myken ve Yunan dönemine ait; miğferler, kalkanlar, zırhlar, kılıçlar, mızraklar, ok ve yaylar alt grupları ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The first tools produced by mankind are weapons. Weapons used for hunting and breaking the meat and bones of the hunted animals in the early periods have developed rapidly over time. Weapons made of simple chipped stones in the Paleolithic Period were polished and became more cultivated in the Neolithic Period. With the use of copper in the Chalcolithic Period, the first metal swords and spears were produced. The very effective use of metal weapons led people to research to make more advanced and harder weapons, and bronze was invented. During the Bronze Age, many great states emerged in the Mediterranean world, and a wide variety of weapons were produced according to their returnees. After the end of the Bronze Age, the Iron Age began. The ancient Greeks originated in this era. The Greeks learned war and weapon technology, which had been developing for thousands of years, in a short time, and they developed and made extraordinary weapons. With their military order and advanced weapons, the Greeks made a name for themselves in the military field as well as in other fields. In this study, the development of weapons from the Paleolithic Period to the Iron Age is briefly explained, and then Mycenaean and Greek Periods are examined in detail. Mycenaean and Greek period; Helmets, shields, armors, swords, spears, bows and arrows were examined with subgroups.