Bankalar tarafından turizm sektörüne kullandırılan krediler ve şehir ve kıyı turizmi kapsamında kredi geri ödemelerinin analizi
Bank loans granted to the tourism sector and analysis of repayments of the loans under city and coastal tourism concepts
  1. Tez No: 340519
  2. Yazar: ÖZGÜR Özcan
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ERKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bankalarca firmalara kredi kullandırımı yapılırken, kreditör bankanın en büyük kaygısı kredi geri ödemelerinin borçlu tarafından zamanında gerçekleştirilmemesidir. Kredi geri ödemelerinin zamanında gerçekleştirilmesi için birçok faktör bulunmaktadır. Bu faktörlerden biri de firmanın nakit akışı, dolayısıyla satışlardır. Turizmdeki satışların seviyesinde ise mevsimselliğin etkisi büyüktür. Kıyı ve kış turizmi mevsimsel özelliğin en fazla ortaya çıktığı turizm çeşitleridir. Kıyı turizmi konseptine giren turizm işletmelerinde nakit girişi genellikle yaz aylarında yoğunlaşmakta, kış aylarında ise doluluk oranının büyük ölçüde düşmesine paralel nakit akışı kesilmektedir. Benzer şekilde kış turizmi konseptine giren turizm işletmelerinde ise, nakit akışı kış aylarında yoğunlaşmakta, doluluk oranının büyük ölçüde düşmesine paralel nakit akışı yaz aylarında kesilmektedir. Ancak şehir turizminde durum biraz farklıdır. Şehir turizminde satışlar yine yaz aylarında yoğunlaşmakla birlikte, tüm aylara yayılmaktadır. Bu çalışmada şehir turizmi konseptine giren seçilmiş illerde kullandırılan turizm kredilerinin geri ödeme durumları ile kıyı turizmi konseptine giren seçilmiş illerde kullandırılan turizm kredilerinin geri ödemeleri sezonlar itibariyle incelenmiştir. Bu şekilde şehir ve kıyı turizmi konseptine giren şehirlerde kullandırılan turizm kredilerinin geri ödeme durumları karşılaştırılarak, kredi geri ödemelerinde mevsimselliğin etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the primary concerns of the banks during credit allocation process is a default on credit re-payments. There are many factors that affect the default ratio of credits. One of the main factors that affect the default ratio is cash-flow. Cash-flow is mainly affected by the level of the sales and the level of sales in tourism sector is under severe effect of seasonality. Coastal and winter tourism is the most significant forms of tourism that are under the effect of seasonality. In coastal tourism cash-flow is increased during summer months and decreased during winter months. On the contrary in winter tourism cash-flow is increased during winter months and decreased during summer months. But city tourism has different conceptions when compared with coastal and winter tourism in view of cash-flow. In city tourism despite cash-flow is concentrated in summer months it is spread throughout the year. In this study the effect of the seasonality on non-performing loans ratio (NPL) in tourism loans is investigated in selected cities both in coastal tourism and city tourism concepts. Repayments and non-performing loans ratio in tourism loans are compared quarterly basis and impact of seasonality on non-performing loans ratio is investigated.