Sanal cemaatte ulus ve ulusçuluk
Nation and nationalism in virtual community
- Tez No: 340525
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. NEŞE KARS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Türkiye?de ulusal bütünlüğün ve kimliğin tehlikede olduğunu düşünenlerin internetteki sanal cemaatler vasıtasıyla yeni bir kimliklenme çabasına girdiği görülmektedir. Bu çalışmayla cemaat ve iletişim (community / communication) arasındaki semantik akrabalık üzerinden günümüzde ulus kimliğin internet üzerindeki var olma çabasının anlaşılması amaçlanmıştır. İnternette ulusal kimliğin nasıl inşa edildiğini anlamak amacıyla Türkiye Gençlik Birliği?nin (TGB) Facebook?ta oluşturduğu sanal cemaat sayfası örneklem olarak seçilmiştir. Kendilerini ulusalcı olarak niteleyen üyelerle çevrimiçi odak grup çalışması gerçekleştirilmiştir. Buna göre ulusal iletişim ortamında kendi kimliklerine ait mesajlar bulamayan ulusalcılar interneti alternatif bir araç olarak düşünmektedir. Ancak ironik bir biçimde internet de esasında emperyalistlerin bir aracı olarak ulus devletin yıkılmasına hizmet etmektedir. `Düşmana? ait bir aracın mücadele için kullanılması `alanın boş bırakılmaması? olarak açıklanmaktadır. Yapılan araştırmada üyeler açısından ulus kimliğin `mücadeleci? bir karaktere oturtulmaya çalışıldığı, küreselleşmeyle özdeşleştirilen değişime karşı `savunmacı? bir yaklaşımın benimsendiği görülmüştür. İçe kapanan bir cemaat içerisinde kimliğin sınırlı olarak inşa edildiği, dilin keskinleşerek katılaştığı ve koyu bir dışlayıcılığın hâkim olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
People in Turkey, who believes that national unity and national identity are under threat, try to construct a new identity via virtual communities. The aim of this thesis is to understand the meaning of the survival struggle of national identitiy via Internet, according the semantic relationship between `community? and `communication.? In order to understand the construction of national identity via internet, the virtual community formed around official Facebook page of Turkey Youth Assocation chosen as research sample. For this purpose, online focus group work with the participants of virtual community has made who describe themselves as nationalist. According to the findings, nationalists who could not find relevant messages with their identities in national communication space, supposed internet as an alternative media. But ironically they belive that internet actually serve as a media for imperialist in order to deconsruct the national state. The usage of medium for struggle which owned by `enemy?, explained as for not leave the struggle sphere.According the research has seen that, both administrators and participants try to construct national identity on a fighter character, they positioning in a defensive approach against alteration which they consubstantiated it with globalization. Construction of narrow identity, sharpened rigid discourse and domination of densely exclusion has observed in an introversion community.