XVIII. yüzyıl Trabzon'unda cemaatlerarası ilişkiler
Inter-community relations in 18th century Trebizond
- Tez No: 340542
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN MUSTAFA EMECEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Osmanlı İmparatorluğu, etnik bakımdan çeşitli unsurları bünyesinde ihtiva etmekte ve bu yapıyı hukuk temelli bir perspektiften organize etmekteydi. Bu meyanda imparatorluğun önemli liman kentlerinden biri olan, ciddi bir gayrimüslim nüfus barındıran Trabzon şehrinin gayrimüslimlerinin yaklaşık bir yüzyıllık süreç boyunca Müslüman toplulukla olan ilişkilerinin aydınlatılması ve bunun belgelerin -hususen mahkeme kayıtlarının- yol göstericiliğinde yapılması imparatorluk çalışmalarına katkı sağlayacağı düşüncesiyle bu tez çalışması hazırlandı. Çalışmada mümkün olduğunca ?tolerans?, ?azınlık? ?öteki? gibi modern kavramların dışında tarihi belgelerin yorumlanmasıyla imparatorluğun kozmopolit yapısının taşra özelinde incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda ilişkilerin sosyal-ekonomik yapısı, cemaatlerin dini faaliyetleri ve farklı cemaatlere ait bireylerin çatışmaları sonucu ortaya çıkan problemler gibi temel başlıklar altında konu incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire embodied various ethnically-based elements and organized them in a legal-based perspective. As an example Trebizond city, one of the most important port-cities of the time, used to embrace a remarkable non-Muslim population. In this context, the aim of this dissertation is to shed light on the relations of the non-Muslim components of Trebizond with the Muslims during 18th century by using Ottoman documents, namely court records, with a view to make contribution to studies on Ottoman Empire. This study abstained to use modern notions like“tolerance”,“minority”,“othering”to the utmost and tried to interpret cosmopolitan structure of Ottoman Empire in the case of periphery by the help of historical documents. For this purpose, the subject is examined under main topics such as socio-economic form of these relations, religious activities of non-Muslim communities and problems derived from the clash of individuals belonging to different communities.