Bilgisayarlı tomografi eşliğinde yapılan perkütan transtorasik biyopsinin tanı doğruluğu ve olası komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of diagnostic accuracy and possible complications of computed tomography guided percutaneous transthoracic biopsy
  1. Tez No: 428861
  2. Yazar: SARHUN ZİREK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAAN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Akciğer kanseri, insidansı giderek artan ve mortalitesi yüksek bir kanser türüdür. Histopatolojik tanının konulabilmesitedavi şeklinin belirlenmesi açısından önemlidir. Perkütan transtorasik biyopsi (PTB), akciğer kitle-lezyonlarının patolojik doku örneklemesinde iyi tanımlanmış bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı,bilgisayarlı tomografi (BT) kılavuzluğunda yapılan perkütan transtorasik akciğer biyopsilerinin tekniğinin, komplikasyon oranlarının, tanı doğruluğunun ve komplikasyon oluşumunu etkileyen faktörlerin belirlenmesidir. Bu çalışmada 01/01/2013 ve 30/11/2015 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı'nda BT eşliğinde perkütan transtorasik biyopsi yapılan, görüntü ve patoloji sonuçlarına ulaşılabilen hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bunun sonucunda çalışma grubunu, 31-88 yaş aralığında, 124'ü erkek 29'u kadın 153 olgu oluşturmuştur. On hastaya 2 kez biyopsi yapılması nedeni ile toplamda 163 BT eşliğinde transtorasik biyopsi işlemi çalışmaya dahil edilmiştir.Veriler ki-kare ve bağımsız örneklem T testi ile analiz edilmiştir. Çalışmamızda 163 biyopsi işleminin 142'sinde tanısal sonuç sağlanmış olup, patoloji sonuçları olguların 110'unda spesifik malign, 11'inde kuşkulu malign, 20'sinde spesifik benign, 1'inde ise nonspesifik benign olarak değerlendirilmiştir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, lezyonun lobar yerleşimi, lezyon kenar özellikleri, lezyon iç yapı özellikleri, iğne kalınlığı ve geçilen parankim mesafesi ile tanı doğruluğu arasında istatistiksel anlamda ilişki saptanmamıştır. Biyopsi işlemi sırasında ve sonrasında 30 (%18,4) hastada pnömotoraks, 21 (%12,8) hastadaparankimal hemoraji ve 2 (%1,2) hastada hemoptizi gelişmiştir. Pnömotoraks gelişimi ile hastanın yaşı(p:0,021), lezyonun nekroz içermesi(p:0,003), lezyon boyutu (p:0,031) ve geçilen parankim mesafesi (p:0,003) arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Parankimal hemoraji ile lezyon boyutu ve geçilen parankim mesafesi arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmıştır (p değeri sırasıyla 0,013 ve 0,004). Toraks kitlelerinin histopatolojik tanısını koymak için BT kılavuzluğunda uygulanan PTB, invaziv olan cerrahi işlemlere duyulan ihtiyacı azaltan,düşük komplikasyon oranlarıyla güvenilir ve etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a cancer growing incidence and has a high mortality. The histopathological diagnosis is important to determine the type of treatment. Percutaneous transthoracic biopsy (PTB) is a well-defined method for mass-pathological tissue sampling of lung lesions. The purpose of this study is to determine complication rates, the factors affecting the formation of diagnostic accuracy and complications by performing computed tomography (CT) technique of percutaneous transthoracic lung biopsy. In this study, the results of patients who can achieve the image and pathology and the patients who underwent percutaneous CT-guided transthoracic biopsy between 01/01/2013 and 11/30/2015 in Mersin University School of Medicine Department of Radiology were evaluated retrospectively. The study group, in the 31-88 age range, included 124 male and 29 female patients and totally 153 cases. Ten patients had two times biopsy so 163 transthoracic CT-guided biopsy were included in the study. Data were analyzed by chi-square and independent samples T test. In our study results is provided in 142 of 163 diagnostic biopsy, the pathology results of 110 patients with specific malignant, 11 were suspected to be malignant, 20 were specific benign and 1 was considered as nonspecific benign. There was no statistically significant correlation between the patients' age, sex, lobe lesion location, lesion edge features, lesion internal structure features, needle thickness and passed parenchymal distance with diagnostic accuracy. During a biopsy procedure and after a biopsy, in 30 patients (18.4%) pneumothorax, in 21 patients (12.8%) parenchymal hemorrhage and in 2 patients (1.2%) hemoptysis were developed. A significant relationship was found between development of pneumothorax with the age of the patient (p: 0.021), lesion necrosis inclusion (p: 0.003), lesion size (p = 0.031) and passed parenchymal distance (p: 0.003). There was a statistically significant correlation between parenchymal hemorrhage with the size of the lesion and passed parenchymal distance (p values are 0.013 and 0.004 respectively). CT-guided applied PTB is performed to diagnosis of thoracic mass is reducing the need for invasive surgical procedure and is a safe and effective procedure with low complication rates.