Multıpl sklerozlu hastalarda optik koherens tomografi ile saptanan retinal sinir lif kalınlığının, klinik özürlülük ile ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 340607
  2. Yazar: MEHMET ALTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Giriş ve Amaç: Multipl Sklerozda (MS) santral sinir sisteminin immun aracılıklı ve orta ergenlerde en sık non-travmatik kısıtlılık yaratan hastalığıdır. MS hastalığının kesin nedeni belirsiz olsada MS hastalığının patalojik belirtileri kan-beyin bariyerinin yıkımı, demyelinizasyon, gliosis, aksonal dejenerasyon ve nöron kaybıdır. MS hastalarında EDSS skorları hastalık yılıyla birlikte artmaktadır. Optik sinirdeki aksonal dejenerasyonun belirtisi ise Retinal Sinir Lifi Kalınlığı (RSLK) ölçümünde azalmadır. Bizim bu çalışmadaki amacımız Relapsing-Remitting formundaki MS?li hastalarında hastalık yılı ile birlikte EDSS skorlarında artma olurken, her iki gözde RSLK ölçümü ortalamasında azalma olduğunu göstermektir. Gereç ve Yöntem: 2010 yılında revize edilen McDonald?s kriterlerine gore kesin Relapsing-Remitting MS, Primer Progresif MS ve Sekonder Progresif MS tanısı alan 30 kişilik hasta grubunun EDSS skorları ile her iki göz Retinal Sinir Lifi Kalınlığı ortalamaları karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 30 hasta katılmıştır. Bu grubun 27 si kadın, 3 ü erkektir. Yaş ortalaması 31.8 idir, ortalama 5,75 yıllık kesin MS tanısı vardır. 30 MS hastasının 26 sında Remitting Relapsing MS tanısı vardır. Primer ve sekonder MS tanılı hastaların EDSS skorları ile RSLK ölçümleri arasında korelasyon bulunamamıştır. RRMS hasta grubunun EDSS skorları ile her iki göz RSLK ölçümü ortalaması arasında ters orantı bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: Multiple sclerosis is thought to be an immune-mediated disorder of the central nervous system and is the most common nontraumatic cause of neurological disability in early to middle adulthood . While the precise aetiology of multiple sclerosis remains elusive, pathological hallmarks of multiple sclerosis lesions include breakdown of the blood?brain barrier, demyelination, gliosis, axonal degeneration and neuronal loss. Remitting-relapsing MS patiens? EDSS score increases by disease year. The sign of axonal degeneration at optic nerve is Retinal Nerve Fiber Layer thickness. The aim of this work is If EDSS score increases by year, bilateral RNFL thickness averages decreases Methods: 30 patiens which have absolute Remitting-Relapsing, Primary Progresive, Secondary Progresive MS by 2010 McDonald Criteria; underwent RNFL thickness measurement and EDSS scoring. Results: 26 of 30 patiens have RRMS. The correlation between EDSS score and RNFL thickness measurement at primary and secondary progressive MS patiens is unsignificant. There is inverse ratio between EDSS score and RNFL thickness averages in both eyes at RRMS patient group (n:26).