Rat uterin horn modellerinde traneksamik asit ve hyaluronik asit/karboksimetil selüloz bariyerin adezyon önleyici etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation adhesion preventing effects of tranexamic acid (TA) and hyaluronate/carboxymethylcellulose barrier (HA/CMC) in the rat uterine horn models
- Tez No: 340606
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ YAVUZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, rat uterin horn modellerinde traneksamik asit (TA) ve hyaluronik asit/karboksimetil selülozun(HA/CMC) postoperatif adezyon oluşumunu önleyici etkilerini makroskopik/mikroskopik adezyon skoru ve adezyon dokusunda inflamasyonun histopatolojik/ biyokimyasal parametreleri açısından değerlendirmektir. Gereç ve Yöntemler: Wistar-Albino cinsi 21 adet dişi rat rastgele olarak 3 eşit gruba ayrılarak postoperatif adezyon modeli için kullanılmıştır. Kontrol grubundaki ratların uterin hornlarının antimezenterik yüzeylerine koterizasyon işlemi sonrası intraperitoneal 2 ml SF uygulanmıştır. TA grubundaki ratların uterin hornlarına işlem sonrası 2 ml TA intraperitoneal(i.p.) uygulanmıştır. Üçüncü grupta tramvatize edilmiş yüzeyi kapatacak şekilde HA/CMC örtü kullanılmıştır. Postoperatif 21. günde tüm ratlar tekrar opere edilmişlerdir. Bulgular: Üç grup arasında makroadezyon ve mikroadezyon skoru açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır. İnflamasyon skoru ve inflamatuvar hücre aktivitesi açısından gruplar arasında değişiklik izlenmemiştir. Süperoksitdismutaz(SOD), glutatyon-S-transferaz(GST) aktivitesi ve malondialdehit(MDA) düzeyi TA grubu ve HA /CMC grubu arasında farklılık göstermemiştir. SOD ve GST aktivitesi kontrol grubunda diğer iki gruba göre istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha yüksek saptanmıştır. MDA düzeyi kontrol grubunda TA ve HA /CMC grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı şekilde düşük bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda, rat uterin horn modellerinde TA ve HA/CMC kullanımı makroskobik ve mikroskobik olarak adezyon oluşumunu engellememiştir. TA ve HA/CMC?nin inflamasyon skoru ve inflamatuvar hücre aktivitesi üzerine etkisi saptanmamıştır. TA uygulandığı dokularda serbest radikal düzeyini arttırıp, doku hasarını azaltan antioksidan enzimlerinin seviyesini düşürmektedir. HA/CMC?nın de SOD ve GST enzim aktiviterini düşürmesi ve MDA seviyesini yükseltmesi güvenli kullanımı için adezyon dokusundaki dokuda hücresel ve biyokimyasal parametrelerin detaylı olarak incelendiği yeni çalışmalar gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to evaluate adhesion preventing effects of Tranexamic Acid (TA) and Hyaluronate/Carboxymethylcellulose Barrier (HA/CMC) in the rat uterine horn models on the basis of macroscopic and microscopic adhesion scores, and histopathological and as well as biochemical parameters of inflammation. Materials and Methods: Twenty-one female Wistar-Albino rats randomly divided into three grups were used. A standard injury was made on the uterine horns using bipolar cautery. Before closure of the abdomen,7 rats in the control group were administered intraperitoneally with 3 ml of saline. On the uterine horns of 7 rats were covered by a single layer of HA/CMC films. 2 ml of TA was applied on the uterine horns of 7 rats. On the 21st day after first surgery all of the rat evaluated. Results: There was no significant difference between TA group, HA/CMC group and the control group in terms of macro-adhesion score and micro-adhesion score (p=0,191 and p=0,092). No statistically significant difference was found between three groups in terms of inflammation score and inflammatory cell activity. SOD,GST activities and MDA levels did not significantly differ between TA group and HA/CMC group . SOD and GST activities in HA/CMC and TA group were found to be significantly lower than control group. MDA level in control group was statistically significantly lower than other groups . Conclusions: Our study does not indicate any benefits of TA and HA/CMC on the formation of macroscopic or microscopic adhesions. TA and HA/CMC have no effect on the severity of inflammation and inflammatory cell activity. TA increases the level of free radicals in applied tissues, and reduces the activities of SOD and GST enzymes that protect tissue from damage. Also HA/CMC reduces SOD and GST activities and increases MDA level in the individual tissues. More biochemical and pharmacological studies are needed in order to evaluate the effects of HA/CMC on the free radicals and antioxidant enzyme activities whether or not it is safe to utilize.