Gestasyonel, tip 1 ve 2 diabetik anne bebeklerinde ve makrozomik bebeklerde troponin T ve NT ProBNP düzeyi
Troponin T and NT ProBNP levels in infants of gestational, TYPE1 and TYPE2 diabetic mothers and macrosomic infants
  1. Tez No: 340616
  2. Yazar: MUSTAFA KURTHAN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SATAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Çalışmamızda, pregestasyonel ve gestasyonel diyabetik anne bebekleri ve makrozomik bebeklerde doğum sırasında alınan umblikal arter N Terminal-Pro Beyin Natriüretik Peptid (NT ProBNP), Troponin T düzeyleri ve postnatal 24. saatten sonra ekokardiografik bulguların karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya prospektif olarak Eylül 2011- Eylül 2012 tarihleri arasında hastanemizde doğan, gebelik haftası > 34 hafta olan 27 pregestasyonel diyabetik anne bebeği, 61 gestasyonel diyabetik anne bebeği, diyabetik anne bebeği olmayan makrozomik 37 bebek ve kontrol grubu olarak annede kronik veya gebelik ilişkili problemi olmayan 58 sağlıklı yenidoğan alındı. Çalışmaya alınan bebeklerde NT ProBNP ve troponin T değerleri doğum sırasında umblikal kord arteryel kandan alınan örneklerde çalışıldı. Bebeklere 24-72. saatlerinde ekokardiografi yapıldı. Ekokardiyografik çalışma sırasında M-Mode, iki boyutlu ekokardiyografi, Doppler ekokardiyografi ve ayrıca ?pulse? doku Doppler ekokardiyografi teknikleri kullanıldı. Bulgular: Umblikal arter NT ProBNP ve troponin T düzeyleri, diyabetik ve makrozomik grupta kontrol grubuna göre yüksek bulundu (hepsi için p% 6.1) metabolik kontrollü olarak ikiye ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study compares NT proBNP and troponin T levels in umblical cord arterial blood drawn during the delivery and postnatal echocardiographic findings between infants of gestational and pregestational diabetic mothers and macrosomic infants. Material and Method: Twentyseven infants of pregestational diabetic mother, 61 infants of gestational diabetic mother, 37 macrosomic infants of nondiabetic mother and 58 healthy infants of mothers without any pregestational or gestational disorders as the control group who was born between September 2011 and September 2012 after 34 weeks of gestational age were prospectively enrolled.To the study umblical cord blood was drawn during delivery to perform NT ProBNP ve Troponin T tests. Echocardiography was performed 24- 72 hours after the delivery. M mode, two dimensional, Doppler and pulse tissue Doppler echocardiography technics were used. Results: Umblical cord troponin T and NT proBNP levels were found to be higher in diabetic and macrosomic groups than the control group (all of them p< 0.001). Both pregestational and gestational diabetic mothers were divided into two group according to HbA1c level in third trimester as good (< 6.1%) and suboptimal (> 6.1%) metabolic controlled. In good and suboptimal metabolic controlled diabetic group, NT ProBNP levels were positively correlated with interventricular septum thickness (r=0.536 and r=0.576 respectively, p0.05). While there was not any correlation related to myocardial performance index between infants of diabetic mothers and control group, myocardial performance index of macrosomic infants was lower than the control group (p=0,017). Conclusion: NT proBNP levels correlation with septal hypertrophy in suboptimal metabolic controlled infants of diabetic mothers shown in this study make an emphasize the importance of the control of diabetes mellitus during pregnancy.