Unilateral inguinal herni olgularında total ekstraperitoneal onarım ile stoppa onarımının alt ekstremite kas fonksiyonları üzerine olan etkisinin dijital olarak değerlendirilmesi
The effect of quantitative evaluation on lower limb muscle function of total extraperitoneal repair and the stoppa repair in unilateral inguinal hernia patients
  1. Tez No: 340637
  2. Yazar: NEDİM AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYHAN MESCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada kliniğimizde toplam 50 hastanın aynı anatomik bölgede yapılan Stoppa onarımı ve TEP onarımının fiziksel aktiviteye etkisinin izometrik ve izokinetik olarak incelenmesi, hastanede kalış süreleri, postoperatif analjezik ihtiyacı, VAS skorlaması, postoperatif erken dönem komplikasyonları prospektif olarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlar literatür bilgileriyle karşılaştırıldı. Postoperatif analjezik gereksinimi, VAS skorlaması, komplikasyon oranları literatürle benzerlik göstermektedir. Postoperatif 3. günde Cybex cihazıyla kaydedilen ölçümler Stoppa onarımının TEP onarıma göre alt ekstremitelerde daha fazla kuvvet kaybına neden olduğu dijital ortamda sayısal parametrelerle gösterildi. Ekstansiyonda 30º/sn izometrik kas ölçümü ve fleksiyonda 180º/sn hızda iş gücü kaybı Stoppa onarımında daha düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This prospective, randomized study compares Stoppa repair and TEP hernia repair among a total of 50 patients in terms of isometric and isokinetic analysis of activity limitation, postoperative analgesic requirement, VAS and early postoperative complications. The results were compared with literature datas. Postoperative analgesic requirement, complications, VAS after activity is correlated with many reported articles in literature. Digital parameters obtained with Cybex machine on the 3. day after operation reflects that Stoppa repair cause strength loss more than TEP repair. Labor strength loss, while in flexion at 30ºe/sec isometric muscle measurement and 180º/sec velocity is found decreased with Stoppa repair.