Sirozlu hastaların kardiyak morfoloji ve fonksiyonunu değerlendirmede kontrol grubu ile karşılaştırmalı doku doppler, tei indeksi ve pulse doppler kullanımı
Usage of tissue doppler, tei index and pulse doppler for comparison with control group at evaluation of cardiac morphology and function of cirrhotic patients
- Tez No: 340639
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ DEĞER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sirotik Kardiyomyopati (SKMP); sirotik hastalarda bilinen diğer kardiyak hastalıkların yokluğunda, strese karşı körelmiş kontraktil yanıt ve/veya elektrofizyolojik anormalliklerle birlikte bozulmuş diyastolik relaksasyonla karakterize bir tablodur. Günümüzde Transtorasik Ekokardiografi (TTE) istirahat anında çekildiği için birçok SKMP tanısı atlanmaktadır. Son döneme ilerlemeden tanı koymak için ekokardiografik çeşitli parametreler ile gözden kaçan SKMP olgularını yakalayabiliriz. Planladığımız bu çalışmada, sirozlu hastalarda myokardiyal performans indeksi (MPİ) ve doku doppler parametreleri kullanılarak sistolik kalp yetmezliği gelişmeden erken dönemde SKMP tanısını koymayı amaçladık. Çalışmaya alkolik sirozu olmayan 20 tane 6 ayın üzerinde siroz tanısı ile takip edilen hasta ve 20 sağlıklı yaş ve cinsiyet uyumlu gönüllü kontrol grubu olarak alındı. Çalışmaya dahil edilen 20 hasta ve 20 kontrol grubunun demografik ve klinik verileri incelendiğinde, gruplar arasında anlamlı fark olmadığı görüldü. Hasta grubunda beklenildiği üzere kontrol grubuna kıyasla karaciğer fonksiyon testleri ve INR değerinin daha yüksek olduğu görüldü ancak şaşırtıcı olarak siroz grubunda ürik asit düzeyi de kontrol grubuna göre daha yüksek saptandı (p:0.002). Ekokardiografik verilere bakıldığında hasta grubunda ortalama sol atriyal çap daha büyük bulundu (p< 0.001). Diyastolik disfonksiyon verilerinden E/A arasında anlamlı fark bulunmazken mitral deselerasyon zamanı hasta grubunda daha uzun bulundu (p: 0.001).
Özet (Çeviri)
Cirrhotic cardiomyopathy (CCMP) is characterized by impaired diastolic relaxation together with contactil response blunt to stress and/or electrophysiological abnormalities with absence of other known cardiac diseases. Recently most CCMP diagnoses are missed because transthoracic echocardiography (TTE) is performed during rest. In order to diagnose before terminal stage, we can catch overlooked CCMP cases by some echocardiogarphic parameters. With this study, we aimed to diagnose CCMP at early stage before the development of systolic heart failure by using myocardial performance index (MPI) and tissue Doppler parameters at cirrhotic patients. Twenty nonalcoholic cirrhotic patients with a cirrhosis followup time longer than 6 months and 20 healthy age-and sex-matched volunteers as the control group were enrolled to the study. When demographical and clinical data of 20 patients and 20 volunteers enrolled to the study were examined, there were no significant differences between groups. As expected, liver function tests and INR values were higher at the patient group compared to control group, but surprisingly uric acid level was higher at the patient grorup compared to control group (p:0.002). When echocardiographic data were examined, mean left atrial diameters were found to be greater at patient group (p< 0.001). Among diastolic disfunction data, there was no significant difference between E/A, where mitral deceleration time was longer at the patient group (p: 0.001).