Pelvik kitlesi olan kadınlarda serum CA 125 ve HE 4 düzeyinin karşılaştırılması
Comparıson of serum CA 125 and HE 4 levels ın patıents wıth pelvıc mass.
  1. Tez No: 340646
  2. Yazar: KORAY ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ANIL ONAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Over kanseri kadın genital sistemi kanserleri arasında en sık ölümle sonuçlanan kanser tipidir. Over kanserinin prognozu erken evrede iyi iken ileri evrelerde 5 yıllık sağ kalım oldukça düşüktür. Over kanseri ayırıcı tanısında kullanılan CA 125 başta endometriozis olmak üzere birçok benign ve malign hastalıkta yükselmektedir. CA 125 over kanserine özgül bir tümör belirteci olmadığından dolayı ayırıcı tanıda rolü sınırlıdır. Bu durum HE 4 gibi yeni tümör belirteçlerinin araştırılmasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı; over kitlesi saptanıp opere edilen hastalarda görüntüleme skoru, serum CA 125 düzeyi ve serum HE 4 düzeyinin over kanseri ayırıcı tanısındaki performansını karşılaştırmaktır. Çalışmamıza over kitlesi saptanıp Gazi Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum bölümünde opere edilen 85 hasta dahil edilmiştir. Hastaların operasyon öncesi görüntüleme skorları, CA 125 düzeyi, HE 4 düzeyleri ve operasyon sonrası patoloji sonuçları prospektif olarak değerlendirilmiştir. Sonuç olarak over kanserini tanısında HE 4 düzeyi, CA 125 düzeyi ve görüntüleme skoruna göre daha duyarlı ve daha özgül bulunmuştur. HE 4 düzeyinin CA 125?in aksine endometriolarda yükselmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer is the most common cause of the gynecologic cancer death. The prognosis of early stage ovarian cancer is favorable. On the other hand five year survival of advanced stage ovarian cancer is extremely low. CA 125 is commonly used as a tumour marker for patients suspicious of ovarian cancer. High CA 125 levels can be found in lots of benign and malign conditions like endometriosis. Due to low specifity of CA 125 for ovarian cancer, the convenience in differential diagnosis is restricted. The aim of this study is to compare effectiveness of imaging score, serum CA 125 and HE 4 levels in differential diagnosis of pelvic mass. This study include 85 patients who were diagnosed with pelvic mass and operated in our institution. Preoperative serum CA 125 and HE 4 levels, imaging scores and pathology results were evaluated prospectively for all patients. In conclusion, serum HE 4 levels found more sensitive and specific than serum CA 125 levels and imaging score in differential diagnosis of ovarian cancer. It was shown that Serum HE 4 levels rarely increases in endometriomas in contrast with CA 125.