Adneksiyal kitleli hastalarda, endometrioma tanısında enflamatuar belirteçlerin, CA-125 ölçümünün ve malignite risk indeksi hesaplamalarının prediktif değeri
The predictive value of inflammatory markers, CA-125 levels and risk of malignancy index calculation in adnexal masses with endometriomas
  1. Tez No: 460256
  2. Yazar: CEMİLE KANLIKAMA
  3. Danışmanlar: UZMAN FİSUN VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Adneksiyal kitle jinekoloji pratiğinde sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Bu kitlelerde malignite riskini belirlemek ve benign-malign ayrımını yapabilmek, özellikle premenopozal endometrioması olan vakalarda fertilite arzusu olan hastaların doğru değerlendirilmesi ve malignitenin dışlanmış olması için gereklidir. Bu sebeple hem sensitif hem de spesifik tarama yöntemlerinin bulunması adneksiyal kitleli vakalarda doğru yönlendirilmeyi sağlayacaktır. Endometriozis özellikle reproduktif dönemdeki kadınları etkileyen önemli bir sorundur. Pelvik ağrı, adet düzensizlikleri, ilişkide zorluk, subfertilite gibi yaşam kalitesini bozan önemli yakınmalarla başvuru sebebidir. Endometriozis prevalansı infertilite nedeniyle değerlendirilen kadınlarda % 4.5 - % 33.3, pelvik ağrı nedeniyle değerlendirilen kadınlarda % 4.5 - % 21.2 ve pelvik kitle nedeniyle değerlendirilen kadınlarda % 0 - % 7.1 olarak bildirilmiştir. 1990 yılında, Jacobs ve ark. hastaların ultrason bulgularını, menopoz durumunu ve CA-125 değerlerini puanlandırarak Malignansi Risk İndeksi (Risk of Malignancy) adında bir skorlama sistemi geliştirmişlerdir. Ardından Tingulstad ve ark. 1996 ve 1999 yıllarında skor sisteminin spesifite ve sensitivitesini arttırmak için bazı değişiklikler yaparak RMI-2 ve RMI-3 'ü geliştirdiler. Son olarak parametrelerin içine tümör boyutu da eklenerek, 2008 yılında Yamamoto ve ark. tarafından RMI-4 geliştirilmiştir. Tümör markırlarından CA-125 benign-malign kitle ayrımında ve endometriozis tanısında önemli bir parametredir. Malign epitelyal over tümörlerinde artış daha belirgin olurken, birçok başka fizyolojik, iltihabi ve benign patolojilerde de serum düzeyi artmaktadır. Premenopozal subfertil endometrioması olan vakalarda fertilite arzusu olan hastaların doğru değerlendirilmesi ve bu hastalarda malignitenin dışlanmış olması önemlidir. Bu sebeple hem sensitif hem de spesifik non-invaziv tarama yöntemlerinin bulunması adneksiyal kitleli vakalarda uygun cerrahi müdahaleler, veya fazladan girişimden sakınılması için önemlidir. Bu amaçla kliniğimizde opere edilen adneksiyal kitleli hastalarda, CA-125 düzeyi, enflamatuar markırlar ve malignite risk indeksi (RMI 1, 2, 3, 4) hesaplamalarının endometrioma tanısında prediktif değerini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Adnexal masses are a common problem in gynecology practice. In order to determine of the malignancy risk is necessary especially in premenopausal patients with endometriosis that desires fertility and it is important to have an exclusion of the malignancy. For this reason, both sensitive and specific diagnostic methods are needed to provide the accurate preoperative diagnosis of adnexal masses. Endometriosis is an important problem affecting women who are in their reproductive years. The main complaints are menstrual irregularities, dyspareunia, subfertility and pelvic pain that decreases the quality of life. The prevalence of endometriosis is% 4.5 - % 33.3 in the infertile women, % 4.5 - % 13.2 in pelvic pain cases and % 0 - % 7.1 among pelvic masses. In 1990 Jacobs et al. originally developed RMI-1 which is a simple scoring method based on menopausal status, ultrasound findings and serum CA-125 level. In order to increase sensitivity and specificity of this scoring system Tingulstad et al. developed RMI-2 in 1996 and then RMI-3 in 1999. Lastly, Yamamoto et al. added the parameter of tumor size to RMI scores and developed RMI-4 in 2008. CA-125 which is a member of tumor markers is an important parameter in the discrimination of benign-malignant tumors and diagnosis of endometriosis. It increases in malignant epithelial ovarian tumors more pronounced, but it may also increase in many other physiologic conditions, inflammatory process and benign pathologies. It is important to evaluate endometriomas in the premenopausal women with subfertility for correct evaluation of fertility and exclusion of malignancy. Therefore, both sensitive and specific non-invasive screening methods are needed for appropriate surgical interventions. For this purpose, we investigated the predictive value of the CA-125 level, inflammatory markers, and calculations of the risk of malignancy index (RMI 1, 2, 3, 4) in the diagnosis of endometrioma on the patients with adnexal masses that operated in our clinic.