Mikroküre tedavisi almış primer ve metastatik karaciğer kanserli hastalarda tümör yanıtı ve sağkalıma etki eden faktörlerin araştırılması
Evaluation of factors affecting tumor response and survival in patients with primary and metastatic liver cancer treated with microspheres
  1. Tez No: 340645
  2. Yazar: SERKAN DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Y-90 mikroküre ile radyoembolizasyon primer ve metastatik karaciğer kanserli hastaların tedavisinde daha yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Tanısal anjiyografi sonrası elde edilen Tc-99m MAA sintigrafisinin tedavi etkinliğinin öngörülmesinde, doz hesaplamasında önemli rol oynadığı düşünülmekle birlikte bu alanda Tc-99m MAA sintigrafisinin kantitatif değerlendirilmesi ile yapılmış çalışma sayısı kısıtlıdır. Bu çalışmada amacımız; Tc-99m MAA SPECT görüntüleri kullanılarak objektif tümör yanıtı sağlamak için bir tümör dozu gerekip gerekmediğini değerlendirmek ve bu eşik değerin tümör yanıtı, sağkalım ve karaciğer toksisitesi açısından prediktif olup olmadığını kontrol etmektir. Yöntemler: Çalışmamıza Ağustos 2010 ve Nisan 2013 tarihleri arasında anrezektabl karaciğer tümörü tanısı ile Y-90 resin (SIR-Spheres®) veya cam (TheraSphere®) mikroküre tedavisi almış 54 hasta dahil edildi (20 kadın, 34 erkek, median yaş 60). Tc-99m MAA SPECT görüntüleri ve MIRD (The Medical Internal Radiation Dozimetry) yöntemi kullanılarak normal karaciğer ve tümör için ortalama dozlar her bir hasta için hesaplandı. Yanıt RECIST ve EORTC kriterlerine göre değerlendirildi. Sağkalım analizlerinde Kaplan Meier sağkalım analizi ve univariate cox regresyon analizi kullanıldı. Tümör yanıtı ile çalışmadaki diğer parametrelerin ilişkisine logistik regresyon analizi ile bakıldı. Univariate analizde p< 0,10 olan değişkenler multivariate analizle değerlendirildi. Sonuçlar: 54 Y-90 mikroküre tedavisi yapıldı (8?i Y-90 cam mikroküre ile; 46?sı Y-90 resin mikroküre ile).
Özet (Çeviri)
Radioembolization with Y-90 microsphere is becoming an increasingly used modality in the treatment of patients with primary or metastatic liver cancer. Although Tc-99m MAA scintigraphy performed following diagnostic angiography has an important role in predicting effectiveness of treatment and dose estimation, number of studies using quantitative assessment of Tc-99m MAA scintigraphy is limited in this field. In the present study, the aim was to assess whether a tumor dose is required to obtain objective tumor response and to check whether this threshold value is predictive in terms of tumor response, survival and liver toxicity by using Tc-99m MAA SPECT images. Methods: Overall, 54 patients (20 women, 34 men; median age: 60 years) who underwent Y-90 Resin (SIR-Spheres®) and Glass (TheraSphere®) microsphere treatment with a diagnosis of unresectable liver cancer between August, 2010 and April, 2013 were included to the study. Mean doses to normal liver and tumor were estimated for each patient by using Tc-99m MAA SPECT images and MIRD (The Medical Internal Radiation Dosimetry) method. The responses were assessed according to RECIST and EORTC criteria. Kaplan-Meier survival curves and univariate cox regression analysis were used in survival analysis. The relationship between treatment response and other parameters included were assessed by using logistic regression analysis. The variables with a p value