Yetişkin bireylerin yaşam kalitesi ile besin tüketim alışkanlıkları ve bazı antropometrik parametreler arasındaki ilişkinin saptanması
The analysis of association of quality of life and dietary habits and some anthropometric parameters of the adults
  1. Tez No: 340660
  2. Yazar: GÜLPER HÜLYA GÜNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN BEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma İstanbul'da özel bir hastanede beslenme ve diyet polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası 64'ü kadın, 36'sı erkek toplam 100 yetişkin bireyin yaşam kalitesi ile beslenme durumu ve bazı antropometrik değerler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Katılımcılara demografik özellikleri, sağlık ve beslenme durumu bilgileri, yaşam kalitesini belirlemek amacı ile SF-36 ölçeği (toplamda 100 puan üzeinden), besin tüketim durumları ve bazı antropometrik ölçümleri içeren bir anket yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulanmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 37,16±11,62 yıl?dır.
Özet (Çeviri)
The present study has been conducted to analyze the association between quality of life and dietary habits and some anthropometric measurements, of a total number of 100 adults consisted of 64 females and 36 males aged between 18-65 years old who applied to diet and nutrition outpatient clinics in a private hospital setting in Istanbul. A questionnaire comprehending subjects' demographical characteristics, health and nutritional status, SF-36 QoL to analyze quality of life (over 100 points), food consumption and some anthropometric measurements has been filled in an interview. The mean age (± SE) of subjects? was 37,16 ±11,62 .