Özel hastanede çalışan sağlık personelinin dönüştürücü liderlik ve örgüt kültürü ilişkisinin incelenmesi: Bir özel hastane örneği
Investigation of transformative leadership and organizational culture relationship of healthcare personnel working in a private hospital: A sample of private hospital
  1. Tez No: 708668
  2. Yazar: SİBEL ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Hospitals, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Dönüştürücü liderlik olgusu, oluşturduğu vizyon ile çalışanları harekete geçirerek değişimsel sürekliliği sağlayan, politik, teknik ve kültürel sistemde yaptığı değişikliklerle örgütü yeni eğilime göre düzenleyen bir liderlik tarzı olarak son yıllarda birçok araştırmacının ilgisini çeken bir konudur. Bu araştırma, bir özel hastanede çalışan sağlık personelinin dönüştürücü liderlik özelliklerinin örgüt kültürü üzerindeki etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Kesitsel olarak planlanan araştırmanın evrenini, İstanbul'da faaliyet gösteren özel bir hastane oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri ise, anket tekniği ile toplanmıştır. Veri toplamak amacıyla Avolio&Bass tarafından geliştirilen ve Koç (2020) tarafından Türkçe geçerlik güvenilirlik çalışması yapılmış ''Dönüşümcü Liderlik Ölçeği'' ve Denison tarafından geliştirilen ve Yahyagil (2004) tarafından Türkçe geçerlilik güvenilirliği yapılmış ''Örgüt Kültürü Ölçeği'' kullanılmıştır. Ölçekler, İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir hastanenin idari ve hasta hizmetleri birimlerinde çalışan 375 kişiye uygulanmış ve elde edilen veriler SPSS istatistik analiz programı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of transformative leadership is a topic that has attracted the attention of many researchers in recent years as a leadership style that provides change in continuity by mobilizing employees with the vision it creates, and organizes the organization according to the new trend with the changes it makes in the political, technical and cultural system. This research aims to examine the effect of transformative leadership characteristics of healthcare personnel working in a private hospital on organizational culture. The population of the cross-sectional research is a private hospital operating in Istanbul. The data of the research was collected by the questionnaire technique. In order to collect data, the“Transformational Leadership Scale”developed by Avolio&Bass and Turkish validity and reliability study was conducted by Koç (2020), and the“Organizational Culture Scale”developed by Denison and validated in Turkish by Yahyagil (2004). The scales were applied to 375 people working in the administrative and patient services units of a hospital operating in the province of Istanbul and the obtained data were analyzed with the SPSS statistical analysis program.