Sigara dumanı ile gelişen böbrek fonksiyon bozukluğu sigaranın sonlanması ile düzelir mi
Do renal dysfunction to cigarette smoking-induced improve with exposure termination
- Tez No: 340715
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DÜLGER, YRD. DOÇ. DR. Ragıp BALAHOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Sigara çok yaygın olarak kullanılan ve içermiş olduğu çok sayıdaki toksinler aracılığıyla organizmada tüm sistemleri olumsuz yönde etkileyen bir maddedir. Bu çalışmanın amacı, deneysel olarak ratlarda aktif sigara maruziyetini takiben böbrek fonksiyon bozukluğunun oluşup oluşmadığı, oluşuyorsa sigara dumanı maruziyetinin sonlanmasıyla beraber böbrek fonksiyonlarında düzelmenin olup olmadığının araştırılmasıdır. Çalışmamızda 40 adet rat 5 gruba ayrıldı; 1- kontrol grubu (n=8), 2- sigara içirilen ratlar (n=8) 3- bir ay süreyle sigarayı bırakan ratlar (n=8), 4- üç ay süreyle sigarayı bırakan ratlar (n=8), 5- beş ay süreyle sigarayı bırakan ratlar (n=8). Bu gruplara dahil edilen ratlardan kan ve idrar numuneleri toplandı. Alınan kanlarda serum glukoz, üre, kreatinin, total protein, albumin, globulin, kotinin, IL-18, NGAL ve KIM-1 düzeyleri ölçüldü. Alınan idrar numunelerinde ise mikroalbumin, ß-2 mikroglobulin ve kreatinin düzeyleri tespit edildi. Histopatolojik inceleme için alınan böbrek dokularına Hemotoksilen-Eozin, Periyodik Asit Schiff, Masson Trikrom boyaları uygulandı.
Özet (Çeviri)
Cigarette is a substance which is used considerably widely and affects all the systems of the organism negatively because of too many toxins that contains. The aim of this study is to search experimentally whether kidney function disorders come into being among rats following an active subjection to cigarette and to search, if this happens, whether there is an improvement in the kidney functions with the ending of the exposure to smoke, or not. In our study; forty rats were divided into five groups: 1- control group (n=8), 2- rats smoking (n=8), 3- rats that quitted smoking in a month period (n=8), 4- rats that quitted smoking in three months period (n=8), 5- rats that quitted smoking in five months period (n=8). Blood and urine samples were collected from those rats. The levels of serum glucose, urea, creatinin, total protein, albumin, globulin, cotinine, IL-18, NGAL and KIM-1 in the blood samples were measured. The levels of microalbumin, ß-2 microglobulin and creatinin in the urine samples were also measured. Hemotoxylin-Eosin, Periodic Acid Schiff, MassonTrichrome paints were applied to the kidney tissues which were taken for histopathological examines.