Çok amaçlı bir akışkan yataklı yakıcı tasarımı ve imalatı
- Tez No: 34073
- Danışmanlar: PROF. DR. ERALP ÖZİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Genel olarak, uçucu madde oranı, kükürt ve kül oranları yüksek ve kalorifik değerleri düşük olan linyitlerimizin çevreyi en az düzeyde etkileyerek yakılabilecekleri yöntemlerin başında Akışkan Yatak Teknolojisinin geldiği bilinmektedir. Türk linyitlerinin kalitesinin bazı sorunlara neden teşkil edecek ölçüde olduğu bir gerçektir. Bu sorunlardan en önemlileri: Düşük ısıl kapasite, yüksek uçucu madde, yüksek kükürt içeriği ve yüksek kül oranıdır. Düşük kalorifik değer, linyitin kullanılacağı tasanmlarda ve hammadde naklinde bazı zorluklar getirmektedir. Yüksek uçucu madde oranı ısı transferi sistemini etkilemektedir. Yüksek kükürt içeriği proses sisteminin malzeme seçimini olumsuz yönde etkilediği gibi atmosfere büyük miktarda SO2 verme ve çevre kirliliğini artırma riskini getirmektedir. Bu yüzden, kullanılacak sistemin maliyetini yükselterek filtre ve tutucu aksesuarlarının tasarımı gündeme gelmektedir. Yüksek kül oranı ise yanma verimini düşürmekte ve tasarımı etkilemektedir. Yukarıda bahsedilmiş olan tüm olumsuz etkenlerin meydana getireceği sorunları en az düzeye indirebilecek teknolojinin Akışkan Yatak Teknolojisi olduğu bilim adamları ve araştırıcılar tarafından ortaya konmuştur. Türk linyitlerinin akışkan yatakla yakılması iyi bir çözümdür. Bu nedenlerden dolayı Marmara Üniversitesinde uygulamalı akışkan yatak çalışmalannı başlatabilmek amacıyla bir akışkan yataklı yakıcı tasarlanmış ve imali hedeflenmiştir. İlk etapta gerek atmosferik, gerek sirkülasyonlu yanma modlarında çalışabilecek çok amaçlı ve esnek bir sistem imal edilerek sistematik bir şekilde yanma verilerinin toplanması hedeflenmiştir. Yanma olayının bilimsel olarak incelenmesi yanma ürünlerinin (CO2, CO, SO2, NOx) sistem boyunca nitel ve nicel analizine dayanacaktır. Akışkan yataklı yakıcının tipini, boyutları bu noktalar göz önünde tutularak belirlenmiş ve akışkan yataklı yakıcı tasarımı gerçekleştirilmiştir. ' Bu çalışmanın planı ve yöntemi aşağıdaki etaplardan oluşmaktadır. 1- Akışkan yataklı yakıcının boyutlandırılması ve hedef seçilen türlerin belirlenmesi; 2- Kontrol parametreleri ve noktalarının saptanması; 3- Akışkan yatağın tasarımı; 4- Akışkan yataklı yakıcı imali; 5- Tüm sistem montajı tamamlanarak pilot yakma deneyleri başlatılması. İN
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is a known fact that the quality of Turkish lignites causes various environmental pollution related problems due to their low heating capacities, high volatile matter, sulphur and ash contents. Low calorific value causes problems in the transportation of the coal and in the design especially leading to oversized conventional combustors or burners and feeding mechanisms, high volatile matter content affects the type and performance of the heat transfer system. High sulphur content results in the emission of large amounts of SO2 into the atmosphere and increases the level of environmental pollution. The need for SO2 removal systems will further increase the overall cost. High ash content not only decreases the combustion efficiency, but further complicates the design. It is shown by scientists and researchers that the Fluidized Bed Technology is the most suitable method to overcome the above mentioned problems. Thus, it can be said that burning the Turkish lignites in fluidized beds is a good solution. For these reasons, in order to tr iate multi disciplinary applied research activities at Marmara University, a fluidized bed combustor which will be an integral party of a total fluidized bed system, has been fully designed and manufactured. It will be possible to work either in atmospheric or circulating combustion modes with this combustor and test burning of various Turkish lignites under both methods. The methodology adopted for this work consists of the following steps: 1- An overview of fluidized bed combustion technologies and the status of research activities in this field in Turkey; 2- Determination of the control parameters and measurement methodology and technigues; 3- Design of the fluidized bed combustor with due consideration of the existing experimental combustors in Turkey in size and number measurement points and ports; 4- Manufacturing of the fluidized bed burner; 5- Assembling of the whole system and starting combustion tests. iV