Kömür hazırlama ve besleme sistemi tasarımı ve imalatı projelendirilmesi
  1. Tez No: 27983
  2. Yazar: AHMET TALAT İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHİR ARIKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ill ÖZET Yaklaşık 8 milyar ton Linyit rezervinin bulunduğu ülke mizde linyitleri en iyi bir şekilde yakmak ve iyi bir yanma sağlayarak verimini artırmak gerekir. Rezerv bakımından iyi olmamıza karşin linyitlerin özellikleri ( düşük ısıl değer, yüksek nem, kül ve kükürt oranları ) verim düşüklüğü ve çevre kirliliği gibi problemler çıkarmaktadır. îşte bu gibi problemler tezin ana çıkış noktasını oluşturmaktadır. Araştırmalar Linyitlerimizin en iyi bir şekilde akışkan yataklı yakıcılarda değerlendirildiğini göstermiştir. Bu ça lışmada akışkan yataklı yakıcıya kömür hazırlama ve besleme sistem tasarımı ve imalatı projelendirilmesi yapı lmıştır. Sis temimizde bu projelendirilme kapsamına giren hazırlama ve besleme sistemi ekipmanları olarak; 1-20 mm çıkışa ayarlı çe neli kırıcı, kömür ve kireç karışımının sağlanacağı 250 lt.lik betoniyer, besleme bunkeri ve sistematik olarak besleme yapa bilen kömür besleme val-fidir. Bu sistem şu anda imalat halin de olup daha sonra Marmara üniversitesi Kampusu* ne kurulacak olan cok amaçlı akışkan yataklı yakma tesisinin bir parçasını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
lî SUMMARY There are about 8 billion tons of lignite reserves in Turkey and It is necessary to utilize these lignites efficiently to boost national economy. Although the quantity of reserves are high, the quality of our lignites are low: high moisture, ash and sulfur contents, low calorific volue. Direct utilization of these lignites meritably causes sever environmental problems. Investigations have shown that our lignites can be best utilized in fluidized bed burners. In this work, design and manufacture of coal preparation and feeding system for a fluidized bed combuster has been realized. The coal preparation and feeding system consist of a jaw crusher, a mixer with 250 It capacity for coal and limestone, one feeding bunker and a specially designed feeding valve. This system will be coupled with a multi-purpose atmospheric fluidized bed combustor which is presently under construction and eventually will be installed in Göztepe Campus of Marmara University.