Psödoeksfoliasyon sendromu olan hastalarda katarakt ameliyatı öncesi ve sonrası makula ve optik disk başı vasküler yoğunluğun değerlendirilmesi
Evaluation of vascular density of macula and optic DİSC HEAD before and after cataract surgery in patients with pseudoexfoliation syndrome
- Tez No: 736241
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE BAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Psödoeksfoliasyon Sendromu (PES) kataraktı olan hastalar ile yaşa bağlı kataraktı olan hastalarda komplikasyonsuz katarakt ameliyatından önce ve sonra makula ve optik disk başı vasküler akımın optik koherens tomografi anjiografi (OKT-A) ile değerlendirilmesi amaçlandı. Metot: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniğine başvuran ve cerrahileri komplikasyonsuz tamamlanan 62 hastanın 62 gözü dahil edildi. 2 hastada operasyondan 1 ay sonra kistoid makula ödemi gelişmesi üzerine çalışmadan çıkarıldı. Geri kalan hastalar iki gruba ayrıldı. PES birlikteliğinde kataraktı olan 30 hasta birinci grubu oluştururken (PES'li grup), yaşa bağlı kataraktı olan 30 olgu ikinci grubu (Kontrol grubu) oluşturdu. Hastalara en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), biomikroskobik muayene, göz içi basıncı (GİB) ve fundus muayenesini içeren tam oftalmolojik muayene yapıldı. Flaremetre, kornea endotel hücre sayısı (KES), aksial uzunluk (AU) parametreleri ölçüldü ve kaydedildi. OKT-A ile makula ve optik disk başı superficial vasküler pleksus yoğunluğu (SVPY)(%), derin vasküler pleksus yoğunluğu (DVPY)(%), koryokapiller vasküler yoğunluk (KVY)(%) ve ganglion hücre kompleksi (GHK) parametreleri ameliyattan önce ve sonra değerlendirildi. Tüm parametreler her iki grup arasında ve ayrı ayrı olmak üzere karşılaştırıldı. Bulgular: En iyi düzeltilmiş görme keskinliği ameliyattan önce PES grubunda Kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük olup (p=0,045), aynı şekilde ameliyattan sonra da düşük bulunmuştur (p=0,036). PES grubunda ameliyattan önce ölçülen GİB Kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olmasına rağmen (p=0,006) ameliyattan sonra her iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmamıştır (p>0,05). PES grubunda ameliyattan önce ölçülen flaremetre Kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to evaluate the vascular flow of the macula and optic nerve head with optical coherence tomography angiography (OCT-A) before and after uncomplicated cataract surgery in patients with pseudoexfoliation syndrome (PES) and age-related cataracts. Method: Sixty-two eyes of 62 patients who applied to Istanbul University Istanbul Medical Faculty Department of Ophthalmology and whose surgeries were completed without complications were included in the study. Two patients were excluded from the study due to the cystoid macular edema 1 month after the operation. The remaining patients were divided into two groups. While 30 patients with PES constituted the first group (group with PES), 30 patients with age-related cataract constituted the second group (Control group). Patients underwent a complete ophthalmologic examination including best corrected visual acuity (BCVA), slit-lamp examination, measurement of intraocular pressure (IOP), and fundus examination. Flaremeter, corneal endothelial cell count (CEC), axial length (AL) parameters were measured and recorded. OCT-A with macular and optic nerve head superficial vascular plexus density (SVPD)(%), deep vascular plexus density (DVPD)(%), choriocapillary vascular density (CVD)(%), and ganglion cell complex (GCC) parameters were evaluated before and after the surgery. All of the parameters were compared between both groups and within the group separately. Results: Best corrected visual acuity was significantly lower in the PES group than in the control group both before the operation (p=0.045), and after the operation (p=0.036). Although the IOP measurement before the operation was significantly higher in the PES group than the control group (p=0.006), there was no significant difference between the two groups after the operation (p>0.05). Flaremeter measurements in the PES group was significantly higher (p0.05).