Psödoeksfoliasyonlu olan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası oküler parametrelerin scheimpflug camera (sirius) ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 487302
  2. Yazar: MÜGE FIRAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Psödoeksfoliasyonlu kataraktlı hastalarda sorunsuz fakoemülsifikasyonun Sirius-Scheimflug ile elde edilen ön segment parametreleri ve göz içi basıncı (GİB) üzerine etkisini değerlendirmek. Hasta-Metod: Bu prospektif çalışmaya fakoemülsifikasyon ameliyatı yapılan psödoeksfoliasyonu olmayan 35 hastanın 35 gözü ( grup 1) ve fakoemülsifikasyon ameliyatı yapılan psödoeksfoliasyonu olan 37 hastanın 40 gözü ( grup 2) dahil edildi. Hastalar ameliyat öncesi ve sonrası 1.hafta, 1. ve 3. aylarda Sirius-Scheimflug cihazı ile ön segment değerlendirildi ve Goldmann aplanasyon tonometrisi ile GİB'ları ölçüldü. Ön segment parametrelerinden santral kornea kalınlığı (SKK), ön kamara hacmi (ÖKH), ön kamara derinliği (ÖKD), ön kamara açısı (ÖKA) ve kornea hacmi (KH) değerlerini değerlendirdik. Bulgular: ÖKD, ÖKH, ÖKA, KH ve GiB değerlerinde ameliyat öncesi ile ameliyat sonrası 1. hafta, 1. ay ve 3.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the effects of uneventful phacoemulsification in pseudoexfoliation cataract patients on the anterior segment parameters obtained with Sirius-Scheimflug and intraocular pressure (IOP). Methods: Thirty-five patients without pseudoexfoliation who underwent phacoemulsification surgery and forty eyes of 37 patients with pseudoexfoliation who underwent phacoemulsification surgery were included in this prospective study. Patients were evaluated preoperatively and postoperativly at the 1st week, 1st and 3rd months with an Sirius-Scheimflug device, and IOPs were measured with Goldmann applanation tonometry. We evaluated central corneal thickness (CCT), anterior chamber volume (ACV), anterior chamber depth (ACD), anterior chamber angle (ACA), and corneal volume (CV) from the anterior segment parameters.