Kore red ginseng'in ratlarda deneysel sağ kolonik anastomozların iyileşmesinde etkisi
The effects of KRG on the healing of intestinal anastomosis in rats with experimental right colonic anastomosis
  1. Tez No: 340751
  2. Yazar: UFUK TALİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CÖMERT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Giriş-Amaç: Anjiyogenez; yara iyileşmesi ve doku rejenerasyonu desteklemek için önemli bir parametredir. Kolon anastomoz iyileşmesine katkıda bulunmak adına, önceki venüllerden gelişen kılcal damarların ve anastomoz sahasındaki yeni kapillerlerin oluşması da dahil, doku kan akımı ve oksijenasyonu çok önemli faktörlerdir. Bu işlemler anastomoz sahası kollajen, damarsal yapılar ve fibroblast yapısıyla dolana kadar devam etmektedir. Kore Red Ginsengi (KRG) in vitro olarak profilerasyon, migrasyon ve insan umblikal ven endotel hücrelerinin tüp formasyon oluşumunu arttırırken; in vivo olarak da anjiyogenezi stimüle etmektedir. Bu çalışmanın amacı rat modelinde KRG'nin, deneysel sağ kolon anastomoz iyileşmesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Gruplar: 40 rat randomize şekilde 4 gruba ayrıldı. ? Kontrol grupları (Grup A ve B) ? KRG grupları (Grup C ve D) Deneysel model: Cerrahi prosedür sağ kolonun transeksiyonundan ve el ile anastomozundan oluşmaktaydı. Ratlara işlemden 5 gün önce başlanıp ve günlük 50 mgr/kg KRG veya eşit hacimde su oragastrik sonda yardımıyla verildi. Grup A ve C anastomoz iyileşmesinin 3. gününde, Grup B ve D ise 7. Gününde sakrifiye edildi. Ölçülen parametreler: ? Anastomoz komplikasyonları ve anastomoz patlama basıncı değerleri ? Anastomoz hattında hidroksiprolin (µg/g yaş doku) ? Histopatolojik değerlendirme (yara iyileşmesi skorlaması) Sonuçlar: Herhangi bir anastomotik komplikasyon gözlenmedi. Çalışma sırasında ölen rat olmadı.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is important for promoting wound healing, and tissue regeneration. Tissue blood flow and oxygenation are very significant factors contributing to the healing of colonic anastomosis, new capillaries grow from preexisting venules and capillaries into the anastomotic area. These processes continue until the anastomosis is filled with a vascular, collagen?fibroblast matrix. Korean red ginseng water extract KRGE increased in vitro proliferation, migration, and tube formation of human umbilical vein endothelial cells, as well as stimulated in vivo angiogenesis. The aim of this study was to assess the effect of Korean red ginseng (KRG) on healing of experimental colonic anastomosis in a rat model. Material and Methods: Groups: Fourty rats were randomized into four groups; ? Control groups (Group A and B) ? KRG groups (Group C and D) Experimental Design ? The surgical procedure consisted of a transection and handsewn anastomosis of the right colon. ? The animals were daily received either KRG (50mgr/kg) or an equal volume of water by gavages 5 days before operation. ? Groups A and C rats were sacrificed on 3. days of anastomotic healing. Groups B and D rats were sacrificed on 7. days of anastomotic healing. Measured Parameters ? Anastomotic complications, and anastomotic bursting pressure (BP)measurements ? Hydroxyproline at the anastomosis (HPO) (µg/g wet tissue) ? Histopathological evaluation (scoring of wound healing) Results: No anastomotic complications were observed. There were no mortalities during the study.