Kazlarda oral ginseng takviyesinin spermatolojik özellikler üzerine etkileri
Effects of oral ginseng supplementation on spermatological properties in geese
  1. Tez No: 729933
  2. Yazar: DERYA DELİ
  3. Danışmanlar: PROF. YAVUZ ÖZTÜRKLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Kırmızı Kore Ginsenginin (KKG) kazlarda spermatolojik özellikler üzerine etkilerini araştırmaktı. Bu amaçla kontrol ve deney grubu olmak üzere toplam 12 adet 3 yaşlı erkek Linda ırkı kaz kullanıldı. Deney grubunda bulunan kazlara günlük 100 mg/kg dozunda kırmızı Kore Ginsengi su içerisinde eritilerek gavaj yöntemiyle içirildi. Kazlardan haftada bir kez olmak üzere 7 hafta süresince sperma alındı ve muayenesi yapıldı. Çalışma süresince, kazlarda ereksiyon +ejakülasyon süresi (saniye), hacim(ml), motilite (%), kitle hareketi (1-4 skala), konsantrasyon (x109 /ml) , SKF değerleri ile canlı sperm oranı (%), baş, orta ve kuyruk anomalileri (%) incelenerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of Red Korean Ginseng (RKG) on spermatological characteristics in geese. For this purpose, a total of 12, 3- year-old male Linda breed geese were used as control and experimental groups. A daily dose of 100 mg/kg RKG was dissolved in water and given to the ganders in the experimental group by gavage method. Semen was collected from the ganders once a week for 7 weeks and examined. During the study, erection + ejaculation time (sec), volüme (ml), progressive motility (%), mass movement (1-4), concentration (x109 /ml) SQF values and viable sperm ratio (%), abnormalities of head, middle and tail (%) were examined and recorded in ganders.