Ecological threats and international cooperation for a common future: The case of ozone depletion
- Tez No: 36247
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER FARUK GENÇKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, Çevre Mühendisliği, International Relations, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Ozon delinmesi insan sağlığını ve doğayı tehdit eden en önemli global çevre sorunlarından biridir. Ancak ozon delinmesini diğer çevre sorunlarından ayıran faktör bu konu üzerinde diğerlerine nisbeten daha güçlü ve ilerisi için umut vaad edebilen bir uluslararası işbirliğinin sağlanmış olmasıdır. Ozonla ilgili işbirliğinin tam anlamıyla mükemmel olduğu iddia edilemez, fakat insanlığın ve doğamn geleceği için oldukça karamsar tablolar çizen görüşlere karşılık bu çok-uluslu dayanışma bir antitez oluşturabilir. Aslında, ozon konusu üzerinde kurulmuş olan rejim dünyamızı tehdit eden diğer çevre sorunlarına çözüm bulmak için de bir örnek teşkil edebilir. Kısacası, ozon delinmesi sonucunda oluşan çok-uluslu işbirliğinin belki de gelecekte milletler arasında jçevre konusunda sağlanabilecek dayanışmanın ilk ışığı ve habercisi olduğunu söyleyebiliriz. ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ozone depletion is one of the global environmental problems which threaten human health and nature. However, what distinguishes ozone depletion from the other environmental problems is the fact that a stronger and promising international cooperation has been established on the issue. It cannot be claimed that this cooperation has been a perfect accomplishment from every aspect. However, this multinational collaboration can constitute an antithesis against the views projecting apocalyptic futures. Indeed, the ozone regime can be presented as an exemplary case with respect to finding solutions for the other global environmental problems. In short, it can be stated that the international cooperation achieved on the ozone issue may be a hope for further environmental collaboration in future.