Nondepolarizan bloğun geri döndürülmesi üzerine cinsiyetin etkisi
The effect of gender on reversal of nondepolarizing block
- Tez No: 340758
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL ÖZKOÇAK TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, cinsiyetin nondepolarizan bloğu geri döndürmek için verilen neostigminin etkisi üzerindeki rolünü araştırmayı amaçladık. Hastane etik kurul izni ve hasta onamları alındıktan sonra ASA I - II, 18-70 yaş arası, genel anestezi uygulanacak olgular çalışmaya dahil edildi. Sistolik ve diastolik arteriyel kan basıncı (STA, DTA), kalp atım hızı (KAH), periferik oksijen saturasyonu (SpO2), adduktor kas ısısı ve nazal ısı değerleri operasyon boyunca kaydedildi. Kadın (n=50) ve erkek gruplarına (n=50) ayrılan olgulara 0,07 mg/kg midazolam ile premedikasyon yapıldı. Operasyon odasına gelen olgulara TOF sinir stimülatörü (TOF-WATCH® SX) bağlandı. Propofol 2 mg/kg ve fentanil 2 mcg/kg ile anestezi indüksiyonu yapıldı. Ardından maske inhalasyonuyla %6 konsantrasyon ile desfluran verilmeye başlandı. Kirpik refleksi kaybolunca arka arkaya 3 adet single twitch kontrol değeri (Stwitchk) alındı. Kontrol TOF değeri (TOFk) kaydedilerek 0,5 mg/kg rokuronyum uygulandı. TOF değerinin sıfır (TOF0) olmasına kadar geçen süre kaydedildi. TOF oranı %25 (TOF25) olduğunda, rokuronyum dozları entübasyon dozunun ¼?ü oranında tekrarlandı. Rokuronyum miktarı (TRmg), tekrarlanma zamanı (TRt), rokuronyum tekrarlanma sayısı (TRs), tekrar TOF25 değeri ve cerrahi bittiği sırada alınan TOF değeri (TOFs) kaydedildi. Neostigmin (40 mcg/kg) ve atropin (0,02mg/kg) verildikten sonra TOF değerinin %25?den %90 olmasına kadar geçen süre (TOF25-90) kaydedildi. TOF değeri % 90 olunca desfluran kesildi ve ekstübasyon yapılıncaya kadar olan süre kaydedildi (Et). Nöromusküler klinik değerlendirme amacıyla; ekstübasyondan sonra 15 dakika boyunca üç dakikada bir, baş kaldırma (BK) ve dil çıkarma (DÇ) testleri yapıldı ve kaydedildi. Gruplar arasında demografik özellikler ve cerrahi süreler açısından anlamlı farklılıklar yoktu.
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated the role of gender on the effect of neostigmin used for reversing the nondepolarizing block. After obtaining the approval of hospital ethics committee and the written patient consents, 100 patients, between 18-70 years, planned for general anesthesia in ASA risc groups I and II were included in the study. Systolic and diastolic arterial blood pressures (STA, DTA), heart rates (KAH), peripheral oxygen saturation (SpO2), adductor muscle temperature and nasopharengeal temperature values were recorded during the procedure. The patients were divided into two groups as female group (n=50) and male group (n=50) and they were premedicated with 0,07 mg/kg of midazolam. TOF nerve stimulator was applied (TOF-WATCH® SX) to all the patients arrived into the operation room. Anesthesia induction was performed with propofol 2 mg/kg and fentanyl 2 mcg/kg. Then, desflurane was started with mask inhalation. Following the loss of eye lash reflex, three consecutive single twitch (Stwitchk) control values were recorded. Rocuronium 0,5 mg/kg was injected after control TOF value (TOFk) was recorded. The duration of TOF value to be zero (TOF0) was recorded. When the TOF ratio recovered to 25 % (TOF25), rocuronium injection was repeated in the dose of ¼ of the initial dose. Repeat amount (TRmg), repeat time (TRt) and repeat number of the rocuronium (TRs), repeat dose TOF25 and TOF ratio at the surgery end (TOFs) were also recorded. After the administration of neostigmine (40 mcg/kg) and atropine (0,02mg/kg), the duration for the TOF ratio reaching to 90% from 25 % (TOF25-90) was also recorded. Whwn the TOF ratio became 90% desflurane was stopped and the duration to extubation(Et) was recorded. Neuromuscular clinic for evaluation purposes; head lifting (BK) and tongue protrution (DÇ) tests were repeated every three minutes for 15 minutes after extubation. There were no differences between the groups according to the demographic data and surgical duration. STA and DTA values of the both groups were found to be decrease in first 25 minutes of the operation.