Kritik hastanın, acil servisten hastane içi nakli sırasında gelişen sorunlarının değerlendirilmesi
The evalution of problems that occur during the i?ntrahospital transport of critically ill patients from emergency medical service
  1. Tez No: 340760
  2. Yazar: GÜLAY DİNÇ FİDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYSEL GÜRKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Bu prospektif tanımlayıcı çalışma, kritik hastaların acil servisten hastane içi nakli sırasında gelişen sorunlarının değerlendirilmesi amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servis?inde 1 Şubat-1 Haziran 2011 tarihleri arasında yapıldı. Çalışmaya 18 yaş ve üzerinde, tanı/tedavi edici girişimler amacıyla hastane içi nakli sağlanan, çalışmaya katılmaya onay veren 203 kritik hasta alındı. Veriler, hastaların demografik ve hastane içi nakillere ilişkin özelliklerini belirlemeye yönelik ?Veri Toplama Formu?, ?Yaralanma Şiddeti Skoru?, ?Akut Fizyolojik ve Kronik Sağlığın Değerlendirmesi Skoru? ve ?Glaskow Koma Skalası? ile yüz yüze görüşme ve izlem yöntemiyle elde edildi. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemler, grup ortalamalarının karşılaştırılmasında t-testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: This prospective descriptive study was performed to evaluate the problems that develop during the transfer of critically ill patients intrahospital emergency department. Materials and Methods: This research was performed in Istanbul University Cerrahpasa Faculty of Medicine Hospital Emergency Department between 1 February to 1 June 2011. It was carried out with 203 patiens who approved to be involved in the reaserch, and are over 18 years old and whose intrahospital transfer were already fulfilled for diagnosis/treatment pruposes. The data were obtained with interviews,