Acil servis kritik alan hastalarının hastane içi transportunun değerlendirilmesi
Assessment of in-hospital transport of emergency department critical area patients
  1. Tez No: 679001
  2. Yazar: TURAN TAHIRLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ALİ ALTUNCI, DR. SERCAN YALÇINLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
AMAÇ: Genel olarak yaşamsal fonksiyonları stabil olmayan veya destek tedavisi altında olan ya da genel durumu kötüleşebileceği öngörülen hasta grubu olan kritik hastalar en sık acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde takip ve tedavi edilirler. Kritik hastalar radyoloji tetkiki, ameliyat durumu, girişimsel işlem, servise yatış gibi birçok sebepten dolayı hastane içinde transport edilmek zorunda kalınırlar. Acil servis kritik alan hastalarının transportu ile ilgili literatürde yeterli çalışma bulunmamakla birlikte bu hastalarda nakil sırasında ciddi komplikasyonların yaşandığı bildirilmektedir. Bu çalışmada acil servisten hastane içi görüntüleme, girişimsel işlem, operasyon, yatış için transport edilen kritik hastaların transport sürecinde yaşanan sorunları ve buna etki eden faktörleri, gelişen komplikasyonları ve transport sürecini değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Prospektif gözlemsel tanımlayıcı bir araştırma tasarlandı. 6 nisan 2020 ve 6 aralık 2020 tarihleri arasında, bir 3. basamak üniversite hastanesi olan Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran, vital değerleri ve skorlama sistemlerine göre kritik hasta olarak kabul edilen, hem gündüz hem gece vardiyasında başvuran hastalar çalışmaya dahil edildi. BULGULAR: Çalışmamıza hastane içi transportu yapılan 217 kadın ve 371 erkek hasta olmak üzere toplam 588 kritik hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortalaması 61,9 olarak bulundu. Ortalama transport süresinin 18,5 dakika sürdüğü belirlendi. Hastalar sıklıkla radyoloji tetkiki (%51,4), servis veya yoğun bakım ünitesine yatış (%37,1) sebebiyle transport edildi. Hastaların %13,6'sının transport sırasında spontan solunumu yoktu. Transportların %90,5'ine taşıma personelinin ve %48,3'üne hekimin eşlik ettiği gözlendi. Transportların %51,7'sinde sorun geliştiği saptandı. Yaşanan sorunların %48,3'ünün sistem, %27'sinin ekipman ve %24,7'si insan kaynaklı olduğu belirlendi. Sıra bekleme (%23), hastanın yerinin hazır olmaması (%13,8), infüzyon pompası cihazının arızası (%7,2), hastane içi gecikme (%6,3) ve asansör arızası (%5,6) en sık yaşanan sorunlardı. Transport sırasında sorun gelişmeyenlerin ortanca transport süresi 14 dakika iken, sorun gelişenlerde ortanca transport süresi 18 dakika olup aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p=
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Critical patients, whose vital functions are unstable or who are under supportive treatment, or whose general condition is predicted to be worsened, are most frequently followed up and treated in emergency and intensive care units. Critical patients have to be transported within the hospital due to many reasons such as radiology examination, surgical condition, interventional procedure, and hospitalization. Although there are not enough studies in the literature regarding the transport of patients with critical areas in the emergency department, it is reported that serious complications are experienced during transport in these patients. In this study, we aimed to evaluate the problems experienced in the transport process of critical patients transported from the emergency department for in-hospital imaging, interventional procedure, operation, hospitalization, and the factors affecting this, complications, and transport process. MATERIAL AND METHOD: A prospective observational descriptive study was designed. Patients who were admitted to the Emergency Service of Ege University Faculty of Medicine Hospital, (a tertiary university hospital) between April 6, 2020, and December 6, 2020, who were considered as critical patients according to their vital values and scoring systems, and who were admitted in both day and night shifts were included in the study. RESULTS: A total of 588 critical patients, including 217 female and 371 male patients, who underwent intra-hospital transport were included in our study. The mean age of the patients was found to be 61.9 years. It was determined that the average transport time took 18.5 minutes. Patients were transported frequently due to radiology examination (51.4%), hospitalization to the service or intensive care unit (37.1%). 13.6% of the patients did not have spontaneous breathing during transport. It was observed that 90.5% of the transports were accompanied by transport personnel and 48.3% by a physician. It was determined that 51.7% of the transports have developed a problem. It was determined that 48.3% of the problems were caused by the system, 27% by equipment, and 24.7% by a human. The most frequent cases were waiting in line (23%), unavailability of patient's bed (13.8%), infusion pump device failure (7.2%), in-hospital delay (6.3%), and elevator failure (5.6%) were problems. While the median transport time for those who did not develop any problems during transport was 14 minutes, the median transport time for those who developed problems was 18 minutes, and the difference was statistically significant (p =