Tekirdağ ili çorlu ilçesi ilköğretim okulları ve liselerde öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumları
Female and male students? attitudes toward physical education and sports course , study at primary high schools of çorlu, district of the teki?rdağ city
- Tez No: 340781
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN TOKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim okulları ve liselerde öğrenim gören kız ve erkek öğrencilerin beden eğitimi ve spor dersine ilişkin tutumlarını belirleyip cinsiyet ve sınıf düzeyi gibi değişkenler açısından karşılaştırmasını yapmaktır. Araştırmaya örneklem olarak, rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 28 ilköğretim okulunun sekizinci sınıfında öğrenim gören 256 kız, 303 erkek, 13 lisenin dokuzuncu sınıfında öğrenim gören 340 kız ve 372 erkek öğrenci olmak üzere toplam 1271 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Öğrenci tutumlarının ölçülmesi için Demirhan ve Altay (2001) tarafından geliştirilen ?Beden Eğitimi ve Spor Tutum Ölçeği? (BESTÖ) kullanıldı Ölçeğin güvenirliği Cronbach Alpha ile 0.925 olarak tespit edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS 15.0 istatistik programından yararlanıldı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the attitudes of male and female students, studying in primary and high schools, towards physical education and sport course and is to compare them in terms of variables such as gender and grade level. As for the research sample, a total of 1,271 students including 256 girls, 303 male students who study in the eighth class of 28 primary schools, which were selected by random sampling and 340 female and 372 male high school students who study in ninth grade of 13 highschools voluntarily participated in that study.“Physical Education and Sport Attitude Scale”(BESTÖ) which was developed by Demirhan and Altay (2001), was used to evaluate the students? attitudes. With Cronbach's alpha reliability of the scale was found to be 0.925. SPSS 15.0 statistical program was used to analyze the data.