Hematolojik kanserli hastalarda kemoterapiye bağlı gelişen febril nötropenik atakların multiparametrik değerlendirilmesi
- Tez No: 340809
- Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN KUKU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İnfeksiyonlar kemoterapiye bağlı nötropeni gelişen hastalarda ölüm nedenleri arasında ilk sırayı almaktadır. Nötropenik hastalarda standart yaklaşım, aksi ispat edilene kadar ateşin infeksiyona bağlı olduğu kabul edilip empirik geniş spektrumlu antibiyotik tedavisine hemen başlamaktır. Çalışmamıza 2010-2013 yılları arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Turgut Özal Tıp Merkezi, Erişkin Hematoloji Kliniği?nde AML, ALL, NHL ve Hodgkin lenfoma tanıları ile tedavi ve takip edilen 115 hasta alındı. Çalışmamızda bu hastalarda kemoterapiye bağlı gelişen 250 FEN atağı retrospektif olarak değerlendirildi. Bu değerlendirmede demografik özellikler, takip süreleri, nötropeni süresi, nozokomiyal infeksiyon oranları, profilaksi oranları, G-CSF kullanım oranları, antifungal, glikopeptid ve antiviral kullanım oranları, modifikasyon nedenleri, kültür pozitiflikleri, komorbidite ve exitus nedenleri gibi birçok parametre değerlendirildi. FEN ataklarının %32.8?i MTİ, %31.6?sı KTİ, ve %35.6?sı da FUO kategorisinde değerlendirildi. Hasta başına ortalama FEN atak sayısı 2.15 bulundu. FEN ataklarının %18.0?inde kan kültüründe etken patojen mikroorganizma izole edildi. Kan kültürlerinden izole edilen patojen mikrorganizmaların %77.8?ini gram-negatif bakteriler, %22.2?sini gram-pozitif bakteriler ve %4.5?ini ise fungal mikroorganizmaların oluşturduğu tespit edildi. En sık bakteriyel etken olarak gramnegatif etkenlerden E. coli, gram-pozitiflerden ise Enterococcus spp. izole edildi. Klinik olarak tanımlanmış en sık infeksiyon nedeni olarak pnömoniler bulundu. Tüm FEN ataklarında ortalama nötropeni süresi 15.8 gün iken, bu süre MTİ?de 15.5 gün, KTİ?de 17.9 gün ve FUO?da ise 14.5 gün olarak saptandı. FEN ataklarında mortalite oranımız %6.8 olarak tespit edildi. Mortalite oranları MTİ?da %9.8, KTİ?de %10.1 ve FUO?da %1.1 olarak bulundu. FEN ataklarında, exitus olan hastaların ortalama nötropeni süresi 21.2 gün, exitus olmayanlarda ise 15.4 gün olarak bulundu. Exitus olan hastalarımızda antifungal kullanımı ve antibiyotik modifikasyonu exitus olmayanlara göre anlamlı olarak fazla bulundu. Sonuç olarak, her merkezin kendi infeksiyon etkenlerini yakından izleyip empirik antibiyotik tedavi politikalarını geliştirmesi, febril nötropeni sürecinin daha iyi yönetilmesinde olumlu katkı sağlayabilir. Ayrıca merkezlerin patojen profili zaman içerisinde değişebileceğini göz önüne alarak belirli aralıklarla kendi merkezlerinin durumlarını değerlendirmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Infections are among the most common causes of mortality at patients with febrile neutropenia (FEN) after chemotherapy. Standart approach at neutropenic patients is to accept the origin of fever as infection unless proved otherwise and to start empirical wide-spectrum antibiotics immediately. Total of 115 patients who have been treated and followed due to acute myeloid leukemia (AML), acute lymphoblastic leukemia (ALL), non-Hodgkin and Hodgkin lymphoma at Inönü University Turgut Özal Medicine Center Adult Hematology Clinic between 2010 and 2013 were enrolled to the study. At this study, we retrospectively evaluated 250 FEN episodes. Many parameters such as days with neutropenia, source of infection, pathogen microorganisms detected at cultures, mortality reasons and rates, duration of antibiotics and reason of modification (if there is any). Demographical characteristics, followup duration, duration of neutropenia, rates of nosocomial infections, rates of prophylaxis, rates of G-CSF use, rates of antifungal, glycopeptide and antiviral use, reasons for modification, culture positiveness, reasons of comorbidity and exitus were evaluated. Of all FEN episodes, 32.8% were microbiologically defined infections (MDIs), 31.6% were clinically defined infections (CDIs) and 35.6% were fever of unknown origin (FUO). Mean FEN episode per patient was 2.15. Pathogen microorganism was isolated at blood culture at 18.0% of FEN episodes. Isolated pathogen microorganisms were Gram-negative bacteria at 77.8% of the cases, Gram-positive bacteria at 22.2% and fungal microorganisms at 4.5%. The most frequent Gram-positive agent was Enterococcus spp., and E. coli was the most frequent among Gram-negative agents. Pneumonia was the most frequent clinically defined infection. Mean duration of neutropenia was 15.8 days for all FEN episodes, where it was 15.5 days for MDIs, 17.9 days for CDIs and 14.5 days for FUO cases. Overall mortality rate was 6.8% for all FEN episodes. Mortality rates were found as 9.8% for MDIs, 10.1% at CDIs and 1.1% at FUO cases. At FEN episodes, mean duration of neutropenia is 21.2 days for deceased patients and 15.4 days for those who was alive. Antifungal drug use and antibiotics modification were significantly more frequent among deceased patients, compared to those who were alive. Conclusively, close followup of infectious agents and accordingly developing empirical antibiotic treatment policies for every center may lead to better management of febrile neutropenia. Besides, centers should consider that their pathogen profile may change in time and they should evaluate their status periodically.