Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonunda vitamin D reseptör gen polimorfizmi
Vitamin D receptor gene polymorphism in children with urinary tract infection
- Tez No: 340810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK AKİL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
İdrar yolu enfeksiyonu (İYE) çocuklarda sık görülen enfeksiyonlar arasındadır. Akut enfeksiyon sırasında patojen bakteriye karşı konak savunmanın önemli bir parçası olan inflamatuvar cevap paradoksik olarak doku fibrozuna yol açarak konağa zararlı hal alabilir. Vitamin D'nin immün sistem regülasyonu dahil birçok etkiye sahip olduğu ve Vitamin D eksikliği ile enfeksiyon hastalıkları arasında ilişki olduğu bilinmektedir. Vitamin D potent immunomodülatuvar etkilerini VDR aracılığıyla yapar. Bazı VDR alelleriye sonuçlanan hafif değişikliklerin enfeksiyonlara direnci veya yatkınlığı etkilediği bilinmektedir. Bu çalışmada çocuklarda sık görülen ve önemli morbidite nedeni olan İYE'de ve buna bağlı renal skar gelişiminde VDR gen polimorfizminin araştırılması amaçlanmıştır.İYE tanısı alan 92 çocuk ve kontrol grubu olarak da daha önce İYE geçirme öyküsü olmayan 105 çocuk çalışmaya alındı. VDR gen polimorfizmlerinden FokI, BsmI, ApaI ve TaqI hasta ve kontrol grubu olgularında çalışıldı. 24 hastanın idrar örneğinde VDR ekspresyonu çalışıldı.BsmI polimorfizm genotip dağılımı İYE geçirenler ile kontrol grubu arasında benzerdi. FokI polimorfizmi açısından İYE geçiren ve kontrol grup arasında istatiksel anlamlı fark saptandı (p=0,00). ff genotipinde İYE geçirme riski istatiksel anlamlı fazlaydı (p=0,00) ve İYE riski 3,94 kat artmaktaydı (OR=3,94; %95 CI 1,71-9,09). ApaI polimorfizmi ise kontrol grubunda istatiksel olarak anlamlı derecede yüksekti, koruyucu faktör olarak değerlendiridi (p=0,00). TaqI genotipinin İYE geçirenler ile kontrol grubu karılaştırılması sonucunda iki grup arasında istatiksel anlamlı fark bulunmadı ancak hem Tt genotipinde hem de tt genotipinde İYE riskinde hafif bir artış vardı. Hastalarda VDR polimorfizmleri genotip sıklıkları ile idrar VDR ekspresyonu arasında anlamlı ilişki saptanmadı.Bu çalışmanın sonuçları İYE'ye yatkınlık ve renal skar gelişimi açısından VDR gen polimorfizminin önemli olabileceğini düşündürmüştür. VDR polimorfizmleri ve İYE arasındaki gözlenen ilişkiler vitamin D'nin enfeksiyonlara karşı immün cevabı module ettiği bilgisi ile uyumludur. Bu bulguların kesin olarak şekillendirilmesinden önce bu sonuçların daha büyük örnek büyüklüğü ile doğrulanmasının uygun olacağı düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infection (UTI) is among common infectious diseases in children. During acute infection inflammatory response to the pathogenic bacteria, one of the important part of host defense, paradoxically can cause tissue fibrosis and finally become harmful to host. It is known that vitamin D has a lot of action including immune system modulation and there is a relation between vitamin D deficiency and infectious diseases. Vitamin D performs its potent immunomodulator effects through VDR. It is known that small alterations leading to some VDR alleles effect resistance or susceptibility to infections. In this study it is aimed to examine VDR gene polymorphisms in UTI, which is common and cause of important morbidty in children, and in renal scar formation due to this.92 patients diagnosed as UTI and 105 children without history of UTI before as a control group were evaluated. The VDR gene BsmI, FokI, ApaI ve TaqI polymorphisms were evaluated in both patients and control groups. In urine samples of 24 patients VDR expression was studied.BsmI polimorphism genotype distribution was similar between patient and control groups. There was a significant difference between patient and control groups in FokI polimorphism (p=0,00). In ff genotype risk of UTI was significantly increased (p=0,00) and the risk was 3,94 times higher (OR=3,94; %95 CI 1,71-9,09). ApaI polimorphism was significantly increased in control group (p=0,00) and evaluated as a protective factor. In comparison of TaqI genotype between patient and control groups there was no statistically significant difference but in both Tt and tt genotypes there was minimal increased risk of UTI. There was no significant association between VDR polymorphism genotype frequencies and urine VDR expressions in patients.Results of this study suggest that VDR gene polymorphism can be important for susceptibility to UTI and renal scar formation. Associations between VDR polymorphisms and UTI is in accordance with the knowledge of vitamin D modulates immune response against infections. Before designing these results firmly, it is thought to confirm these results in a larger sample will be appropriate.