Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi hemşirelerinde psikolojik dayanıklılık, depresyon ve algılanan stresin değerlendirilmesi
Assessment of psychological resilience, percevied stress and depression in nurses working in Düzce University Hospital
- Tez No: 340819
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma hemşirelerde psikolojik dayanıklılık, depresyon ve algılanan stres arasındaki ilişkiyi ve ilişki düzeyini belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma grubunu, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi?nde çalışan 153 (136 K, 17 E) hemşireden oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri, ?Pkolojik Dayanıklılık Ölçeği (PDÖ)?, ?Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)?, ?Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ)? ve ?Kişisel Bilgi Formu?nun hemşirelere dağıtılıp, daha sonra bunların toplanmasıyla elde edilmiştir. Araştırma sonucunda hastaların %33.8?inde psikolojik dayanıklılık (PDÖ?120), %34.4?ünde depresyon (BDÖ?17) ve %98?inde algılanan stres (ASÖ?9) riskinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Psikolojik dayanıklılık ile depresyon ve algılanan stres arasındaki ilişki incelendiğinde; depresyon ile PDÖ ve algılanan stres ile PDÖ arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki, depresyon ile algılan stres arasında ise pozitif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır (p değerleri
Özet (Çeviri)
This research is made sectional for the determination of the relation and the level of the relation between psychological durability, depression and perceived stress for the nurses. Research group is formed by the 153 (136 female, 17 male) nurses occupying at Research and Application Hospital of Duzce University. Research data are obtained by applying the ?Psychological Durability Scale (PDS)?, Beck Depression Scale (BDS)?, ?Perceived Stress Scale PSS)? and ?Personal Information Form? to the nurses. At the end of the research, it is found that the patients have got high risk at psychological durability with 33.8% ratio (PDS?120), depression 34.4% ratio (BDS?17) and perceived stress with 98% ratio (PSS?9). Investigating the relation between psychological durability, depression and perceived stress, a significant relation in the negative direction is determined between the depression ? PDS, and stress ? PDS, though a significant relation in the positive direction is determined between the depression and perceived stress (p values