Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde görevli hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve sağlık kaygısı düzeyleri
The level of health anxiety and the healthy lifestyle behaviors of nurses at Duzce University Research Hospital
- Tez No: 412756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA SENİH MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde görevli hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ve sağlık kaygısı düzeylerini belirlemek amacıyla kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde çalışan 206 hemşire oluşturmaktadır. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranış Ölçeği ve Sağlık Kaygısı Envanteri ile toplanmıştır. Ayrıca Sağlık Kaygısı Envanterine güvenlik arama ve kaçınma davranışını saptamak amacıyla iki alt ölçek eklenmiştir. Veriler SPSS 15.0 programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirmede Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma, Minimum, Maximum, t testi, Varyans analizi, Korelasyon ve Regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda hemşirelerin SYBD ölçeği puan ortalamasının orta düzeyde olduğu (119,97±1,4), en yüksek puanın kendini gerçekleştirme (35±0,4) alt ölçeğinden alındığı, bunu sağlık sorumluluğu (23±0,38), kişilerarası destek (19,45±0,23), stres yönetimi (16,6±0,25), beslenme (15,7±0,23) ve egzersiz?in (9,34±0,25) izlediği saptanmıştır. Hemşirelerin sağlık kaygısı puan ortalaması düşük bulunmuştur (54,5±0,78). Yapılan çoklu regresyon analizi sonucu sağlıklı yaşam biçimi üzerinde hanedeki birey sayısı, çalışma süresi ve yaşamın çoğunun geçirildiği yerin belirleyici olduğu, sağlık kaygısı içinse mülkiyet durumu ve hanedeki birey sayısının belirleyici olduğu saptanmıştır. Bekar, 20-24 yaş grubunda ve yaşamın çoğunu köyde geçirenlerin egzersiz yapma alışkanlıkları yüksek bulunmuştur. Evli ve iki çocuk sahibi hemşirelerin beslenme alışkanlıkları iyi iken ayda ortalama 10-12 nöbet tutanların beslenme alışkanlıklarının kötü olduğu saptanmıştır. Çalışma süresi bir yıldan az olanların kişilerarası destekleri yüksek düzeydedir. Geliri giderine denk olanların ve kronik hastalığı olmayanların stres yönetiminin iyi olduğu, işinden memnun olanların kendini gerçekleştirme düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bir çocuk sahibi hemşirelerin sağlık kaygısı yüksek bulunmuştur. Erkeklerin kaçınma davranışı, kadınların güvenlik arama davranış puanı yüksek bulunmuştur. SYBD ölçeği ile SKE arasında ilişi saptanmamıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional study has been done to determine the level of health anxiety and the healthy life style behaviors of nurses at Duzce University Research Hospital. This study consists of 206 nurses at Duzce University Research and Application Hospital. The data has been collected by using Personal Information Form, Health Promotion Life-Style Profile (HPLSP) and Health Anxiety Inventory (HAI). Additionaly two sub-scales have been added to Health Anxiety Inventory to state, 'seek for safety' and 'avoidance' behaviors. The data has been evaluated by using SPSS 15.0 software. Frequency, Percent, Average, Standard Deviation, Minimum, Maximum, T Test, Variance Analysis, Correlation and Regression Analysis have been used in evaluation. The following data has been determined at the end of the study; The average score of HPLSP (119.97±1.4) was middle level; highest score (35±0.4) was delivered from self-actualization sub-scale and followed by health responsibility (23±0.38), interpersonal support (19.45±0.23), stress management (16.6±0.25), nutrition (15.7±0.23) and exercise (9.34±0.25). Health Anxiety Average Score of nurses was 'low' (54.5±0.78). As a result of multiple regression analysis; the number of individuals in the household, working hours and where the individuals spent most of their lives were found effective on healthy lifestyle behaviors. The properties they owned and the number of individuals in the household were effective on health anxiety. Exercise habit of single nurses, aged between 20-24 and spent most of their lives in village was high. The nutrition habit of married nurses with two kids was good; of nurses who did 10-12 night shifts a month was bad. Who work less than one year, their interpersonal support was higher. For those who have equal income and expanses were 'better' at stress management. The level of self-realization was 'high' for those who are satisfied with their jobs. The ones who had no chronic diseases were 'good' at stress management. The health anxiety of nurses have a child was high. `Avoidance' in men; `seek for safety' behaviour in women was `high'. There was no relation between HPLSP and HAI. Recommendations have been made with the findings of research.