Travmatik sinir hasarı tanısı ile elektronöromiyografi yapılan hastalara ait klinik ve elektrofizyolojik bulgular
Traumatic nerve damage in patients diagnosed with clinical and electrophysiological findings of electroneuromyography
  1. Tez No: 340845
  2. Yazar: HALİT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE MAVİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Akut periferik sinir yaralanmaları, prevalans ve insidansı toplumun gelişmişlik düzeyine göre değişmekle birlikte, halen dünyanın her yerinde sık rastlanılan, önemli bir kısmı kalıcı özürlülük oluşturan ciddi bir sağlık sorunudur. Etyolojik olarak trafik kazası, iş kazası, ev kazası, kesici-delici aletlerle veya ateşli silahlarla yaralanma-darp edilme, tıbbi girişimler sırasında iatrojenik yaralanmalar şeklinde olabilir. Bugün için periferik sinir hasarlanmalarının tanı ve takibinde en iyi ve ilk seçilen tetkik yöntemi ENMG?dir. Bu tez çalışmasında, 2008-2012 yılları arasında, sinir yaralanması ön tanısı ile CBÜTF Nöroloji AD EMG laboratuarına ENMG için gönderilen hastaların raporları ret-rospektif olarak taranarak, bölgemizde periferik sinir yaralanmalarına ait demografik, epidemiyolojik, klinik özellikleri saptamak amaçlanmıştır. Bu retrospektif ENMG laboratuvarı arşiv taramasında periferik sinir yaralanması olan 98 hastanın ENMG raporları değerlendirildi. Hastaların 85? i erkek (% 86.7), 13? ü kadın (%13.3), yaş aralığı 18-71, yaş ortalaması 34.72 ±11.19 bulundu. Hastaların % 43.9?nu işçilerin oluşturduğu saptandı. Yaralanma nedenleri incelendiğinde nedeni bilinenenler arasında en sık % 39,8 ile kesici-delici cisim yaralanmaları yer almaktaydı. Sinir yaralanmalarının % 68.4 oranı ile en sık üst extremitelerde olduğu gözlendi. Ol-guların % 60,2?sinde periferik sinir yaralanması sağ extremitelerdeydi. Tek periferik sinir yaralanması % 80.6, 1 tane brakial pleksus yaralanması da dahil olmak üzere multipl sinir hasarlanması % 19.4 oranında saptandı. Tek sinir yaralanmaları içinde % 19.4 oranı ile fibuler sinir başı çekerken, multipl sinir tutulumları arasında en sık median-ulnar sinir tutulumu gözlendi. Olguların % 20.4?ünde ağır olmak üzere top-lam % 70.4?ünde parsiyel, % 29.6?sında total sinir hasarı mevcuttu. Dolayısı ile tüm sinir yaralanmalarının % 50?si ağır ya da total hasarlanma şeklindeydi. Bu çalışma, bölgemizdeki sinir yaralanmalarınının epidemiyolojisi, kliniği ve kısmen elektrofizyolojisi hakkında veri sağlayan ilk çalışmadır. Bu tip çalışmalar ciddi sağlık sorunu oluşturan ve genç yaşlarda ortaya çıkan sinir yaralanmalarının engel-lenmesi, tedavisi konusunda alınacak tedbirler, yapılacak protokollere rehber olabilir. Ancak bu çalışma göstermiştir ki daha iyi veriler elde etmek için bu konuda prospektif çalışmaların yapılması ve retrospektif araştırmalar için de standart kayıt formları oluş-turularak daha iyi veri toplanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Acute peripheral nerve injuries, prevalence and incidence varies the level of development of the society, are still common all over the world, a significant portion of permanent disability constitutes a serious health problem. Etiological as traffic accident, work accident, home accident, cutter-piercing tools or firearms injury-will be minted, medical interventions may be in the form of iatrogenic injuries during. Diagnosis and treatment of peripheral nerve injuries follow-up to today's best and first selected assessment method is ENMG. In this study, between 2008 to 2012 years, Department of Neurology EMG laboratory in CBÜTF with the diagnosis of nerve injury patients referred for ENMG reports retrospectively scanned, in our region of peripheral nerve injuries is intended to determine the demographic and epidemiological clinical features. ENMG reports of 98 patients with peripheral nerve injury were evaluated. 85 patients were males (86.7%) and 13 women (13.3%), age range 18-71, mean age 34.72 ± 19.11 found. 43.9% of patients were formed by the workers. Penetrating and cutting object was the most common cause injuries(39.8%). The upper extremities were the most common injuries(68.4%.). A single peripheral nerve injury 80.9%, multipl nerve injury rate was 19.4%. Fibular nerve with a rate of 19.4% in a single nerve injuries, multiple nerve injuries were the most common median-ulnar nerve involvement.Of cases 70.4 % in a partial, that 24% of heavy partial,% 29.6 of the total present was nerve damaged. Thus, 50% of all nerve injuries, was severe or total damage In this study, about of epidemiology, clinical features, and partly electrophysiology in our region the first study provide data. These kinds of studies,constitute a serious health problem and prevention of nerve injuries occurring at younger ages, measures to be taken in the treatment, may be a guide to the protocols.