Yoğun bakım hastalarında rifle sınıflamasına göre akut böbrek hasarı insidansının saptanması
  1. Tez No: 340851
  2. Yazar: PINAR KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK ÇİVİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım ünitesine 1 Mart 2012-31 Mart 2013 tarihleri arasında yatan 200 hasta prospektif olarak incelendi. Bilinen kronik böbrek yetmezliği olan, daha önce diyaliz tedavisi almış olan, 18 yaş altı, yoğun bakım ünitesinde 48 saatten az kalmış hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastaların yaş, cinsiyet, BMI, yatış nedenleri, operasyon öyküsü, sigara kullanımı, aldığı medikasyonlar, yoğun bakımda yatış süresi, mekanik ventilasyon süresi, yatış günü SOFA ve APACHE II skoru değeri, yatış süresindeki en kötü RIFLE değeri, çıkış şekli kaydedildi. Hastalar yoğun bakım ünitesine yatış süresince kaydedilen en yüksek RIFLE sınıfına göre R (risk), I (Injury) ve F (Failure, yetmezlik); Loss (L=böbrek fonksiyonlarının uzun süreli kaybı), End Stage Renal Failure (E=son dönem böbrek yetmezliği) sınıflarına ayrıldı. Serum kreatinin değerinde anlamlı yüksekli saptanmayan, GFR ve idrar çıkışında anlamlı azalma olmayan hastalar RIFLE dışı olarak kabul edildi. Toplam 70 kadın hastanın (33) %47,1? i RIFLE dışı, (11) %15,7? si Risk gurubunda, (26) %37,7? si Hasar ve Yetmezlik gurubunda , 130 erkek hastanın (73) %56,2? si RIFLE dışı, (14) %10,8? i Risk gurubunda, (43) %32,1? i Hasar ve Yetmezlik gurubunda olduğu belirlendi ve çalışmamızdaki hastaların cinsiyet ve RIFLE sınıflaması arasında anlamlı ilişki bulunmadı. Çalışmamızda cinsiyet dışında; operasyon varlığı ve tipi, kronik hastalık tipi, glukokortikoid kullanımı, HES kullanımı, radyokontrast madde kullanımı, böbrek taşı varlığı, ailede böbrek hastalığı öyküsü varlığı da RIFLE sınıflaması ile istatistiksel olarak ilişkili bulunmadı. RIFLE sınıflaması ile karşılaştırmada anlamlı ilişki bulunan veriler ise; yaş, BMI, yatış nedeni, sigara kullanımı, kronik hastalık varlığı ve süresi, analjezik, antibiyotik, diüretik kullanımı, kanama ve hipotansiyon varlığı, mekanik ventilasyon süresi, yoğun bakım ünitesinde kalış süresi, giriş SOFA ve APACHE II skoru idi. Çalışmamızda görüldüğü gibi böbrek hasarı çeşitli faktörlerden etkilenmektedir. Böbrek hasarının derecelendirilmesinde kullanılan RIFLE sınıflaması ile mortalite arasında anlamlı bir ilişki vardır. Böbrek hasarı ile ilişkili faktörlerin bilinmesinin ve günlük değerlendirmelerde RIFLE sınıflamasının kullanılmasının böbrek hasarı konusunda farkındalığı arttırıp mortalitenin azaltılmasına katkıda bulunacağı görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
200 patient hospitalized at Celal Bayar University Fakulty of Medicine Department of Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit between 1 March 2012 to 31 March 2013 were studied prospectively. Patient who are known chronic renal failure, who has taken dialysis treatment before, who are under 18 yearsold, who were hospitalized less than 48 hours in intensive care unit were excluded from the study. The patients? age, sex, BMI, reasons of hospitalition, operation history, smoking, medication, hospitalization length in intensive care unit, duration of mechanical ventilation, the value of the SOFA and APACHE II score in admission day, the worst RIFLE value during the hospitalization were recorded During the intensive care unit hospitalization of patients according to the highest RIFLE class R (Risk), I (Injury), F ( Failure), L (Loss= long term loss of kidney function), E (end stage renaj failure) were classified Patients whose serum creatinin value wasn?t detected significantly high with a significant decrease in GFR and urine output were considered as non- RIFLE patients Total of 70 female patients (33) 471% non RIFLE (11) 15.7 % of the Risk group, (26) 37.7% of Injury and Failure group of 30 male patients (73) 56. 2% percent off RIFLE (14), 10.8% of the Risk GROUP, (43) 32.1% Injury and Failure group were determined. In our study there was no sinificant relationship between gender and the RIFLE classification of the patients Data obtained in this study, except for gender, presence and type of operation, type of chronic disease, glucocorticoid therapy, HES and radiocontrast substance application, the presence of kidney stones, the presence of a family history of kidney disease, of the patient groups were not statistically significant compared to the RIFLE classification. A significant relationship found as a result of a comparison with RIFLE classification and the data; age, BMI, hospitalization reason, smoking, presence of chronic disease and its duration, analgesic, antibiotics and diuretics usage, bleeding, and the presence of hypotension, treatment duration of mechanical ventilation, intensive care unit length of stay, arrival SOFA and APACHE II score. As seen in this study renal damage are Influenced by various factors and RIFLE classification is used for grading of renal damage has a significant relationship between mortality. We concluted that; using the RIFLE classification increase the awarenes of the renal Injury and Failure; and the reduction of mortality