Haydarpaşa Anadolu Teknik Lisesi otomatik kumanda bölümünde okutulan programlanır denetleyiciler (PLC) ders programının hazırlanması
  1. Tez No: 34088
  2. Yazar: FİKRET KEMAL AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ö2ET Bu tez Haydarpaşa Anadolu Teknik Lisesi Otomatik Kumanda bölümünde okutulan PLC dersinin konularını kapsamaktadır. İhtiyaca göre bu konuların arttırılması veya bir kısmının çıkartılması mümkündür. Çalışmanın başında temel kumanda kavramları ve temelde bir mikroişlemci olan PLC'nin yapısı ve çalışma prensibi ele alınmıştır, özellikle PLC'nin çalışma prensibi programlama için önem taşımaktadır. PLC ile sağlanan bu ilk kontakttan sonra programlamanın temellerine girilmiş ve temel mantık fonksiyonlarının (ve, veya vb.) programlanması öğretilmiştir. Bölüm 2'de programlama konusu daha derinleştirilmiş, kombinasyonal lojik kumandalar ve bellek fonksiyonu içeren kumandalar ele alınmıştır. Kumanda tekniğinde çok sık kullanılan durum tesbit işaretleri (flag), zaman ve sayma fonksiyonları gibi temel elemanlar işlenmiştir. Ayrıca sabit bir çevrime sahip olmayan problemler için çözümün bulunmasında kullandığımız durum grafiği (Zustandsgraph) öğretilmiştir. Bölüm 3'de ardışık kumandalar ve bu tür problemlerin çözümü yapılıp, ülkemizde pek dikkat edilmeyen kumanda tekniğinde genel güvenlik talepleri konusu ele alınmıştır. PLC ile gerçekleştirilecek bir otomasyonda meydana gelebilecek tehlikeli durumlara karşı neler yapılabileceği işlenmiştir. Son bölümde sayısal kumandalarda (word processing) temel operasyonlar ele alınmıştır. Artık sadece bit operasyonlarından oluşan kumandalar azınlıktadır. Bu nedenle öğrencilerin de bu konudaki temel operasyonları tanımaları gereklidir.
Özet (Çeviri)
Summary This paper is concerned with the aspects of PLC (Programmable Logic Controller) which are taught at the Technical Anatolian Secondary School, HAYDARPAŞA. At the beginning of the paper I have discussed the fundamentals of control technology and the structure and mode of operation of PLC that is taught at the school. The mode of operation is especially important if students are to be able to program. After this 1 st contact with PLC the basis of programming and the basic logical funktions (AND, OR, etc) are taught. In chapter 2 I have explained how and to what extent the students programming skills are developed as well as how“combinational logic controls with and without memory functions”are presented. In addition the way in which the basic elements (counters, flags, timers, etc), often used in control technology, and“status graphs”, which are used as a solution method for control problems without a regular sequence, is shown. In chapter 3 I have talked about how sequence control, the solution to such problems and the safety measures are presented to the students. Particular note is made to the fact that the measures that can be used to prevent any dangerous conditions in the control of PLC are not enforced in Türkiye. In the last chapter I have turned to the Issue of teaching the basic control of digital systems and the fact that students should be aware of the redaced importance of pure binary systems.