Bilgisayar destekli deney ortam ve uygulamaları: Radyoaktif bozunma deney verilerinin bilgisayarda toplanması ve değerlendirmesi
Collection of data and their evaluation of radioactive decay experiments by using a personel computer
- Tez No: 34089
- Danışmanlar: PROF. DR. M. ALİ ÇORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Fizik ve Fizik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tezde, Bilgisayar Destekli Eğitim (BDE)'in bir uygulama alanı olan interface (arabirim) kartı yardımıyla Radyoaktif Bozunma deneylerinin bilgisayar yardımıyla laboratuvarda gerçekleştirilmesi ele alınmıştır. Tezin ilk bölümünde BDE'nin tanımı, uygulanması için göz önünde bulundurulması gerekli faktörler, BDE'nin faydaları, BDE'nin Türkiye'deki durumu kısaca anlatılmıştır. İkinci bölümde ise Nükleer Fizik kapsamına giren Radyoaktif bozunmayla ilgili beş değişik deneyin bilgisayar yardımıyla gerçekleştirilişi ele alınmıştır. Deneylerde özellikle interface kartıyla verilerin bilgisayarda toplanması, bu verilerin bilgisayarda yaptığımız bir PASCAL programıyla değerlendirilmesi, grafiklerin bir paket programla çizilmesi anlatılmaktadır. Bu deneyler; Beta ışınlarının soğurulması. Nükleer istatistik, Gamma ışınlarımı soğurulması, Yarı ömür tayini ve Radyoaktif ışınların yayılma miktarının uzaklıkla değişimidir. Deneylerde Geiger-Müller dedektörü bilgisayara bağlanmış, dedektörden alınan sayımlar arabirim kartıyla bilgisayara aktarılarak değerlendirmeler deney anında yapılmıştır. Bu çalışmayla bilgisayar kullanarak çok hızlı değişen, fazla sayıda değer almayı veya çok tekrarı gerektiren deneylerin daha sağlıklı, kalıcı ve güvenli bir eğitimin yapılabileceği gösterilmek istenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to search the advantage of Computer Assisted Instuction (CAI) in the area of Nuclear decay- experiments in Physics laboratory. In the firs part of thesis, a short explaination is given about the definition of CAI, criteria for the application of CAI, advantages of CAI and the position of CAI in Turkish educational sistem. In the second part, five nuclear decay experiments are discussed in detail. In these experiments, data are collected and evaluated by graphically and statistically by using an interface unit connected between Geiger-Müller dedector and computer. The names of these experiments are ; Absorbtion of beta rays, Nuclear statistics, Absorbtion of gamma rays, Half life and Inverse square law. These experiments were done at the laboratory of Institute of Nuclear Energy of Istanbul Technical University and at the laboratory of Science education of Marmara University. Generally, in this research, it is tried to display that we can success a useful, permanent, safe education by using the advantages of graphics, sound, speed, memory and color of computers in our schools. VII