Obezite şikayetiyle Antakya Devlet Hastanesine başvuran adolesanlarda vücut yağ yüzdesinin belirlenmesi
Determination of body fat percentage of the adolescents admitted to Antakya State Hospital for obesity complaint
  1. Tez No: 340904
  2. Yazar: SEHER HABEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KÜRTÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışma; obezite şikâyetiyle Antakya Devlet Hastanesi, Endokrinoloji Polikliniğine başvuran adolesanların, yaş, boy, kütle, çevre ölçümleri (ön kol, üst kol, karın, üst bacak) ve deri kıvrım kalınlıklarının (triseps, biseps, subskapular ve suprailyak) belirlenerek, BKİ ve vücut yağ kütlesini hesaplamak suretiyle mevcut obezite durumlarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu amaçla yaşları 9-19 arasında değişen 49'u (%51.6) kız, 46'sı (%48.4) erkek olmak üzere toplam 95 adolesanın ölçümleri yapılmış ve değerler ilgili formüller ile ortaya konmuştur. Sonuçta, çalışmaya katılan 95 adolesanın 1 tanesi 85 persentil altı olarak bulunmuş ve fazla kilolu olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca, 14 bireyin 85 persentil üzeri bir sonuç çıktığı için fazla kilolu, 80 bireyin ise ise 97 persentil üzeri bulunduğu için obez sınıfına girdiği tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda elde edilen BKİ değerleri ile DKKYY, ÇÖYY ve VYY değerleri arasında çok yüksek oranda bir korelasyon bulunmuştur. Diğer taraftan DKKYY ve ÇÖYY değerleri arasında istatistiksel önem arz eden bir farklılık görülmemektedir. Dolayısıyla vücut yağ yüzdesi hesaplamada ve bu sonuçlar üzerinden BKİ ile ilgili yorumlar ortaya koymada, hem deri kıvrım kalınlığı hem de çevre ölçümlerinden güvenli bir şekilde faydalanılabileceği düşüncesini ortaya koymuştur. Ayrıca VYY değeri hesaplanırken BKİ, yaş ve cinsiyet değerlerinin de güvenli bir şekilde kullanılabileceği ortaya konmuştur. Çalışmada obez olarak tanımlanan bireylerin oranının %84,21 olması durumun önemini ortaya koymakta, sonuçların mevcut durumu kontrol altına alma yönünde atılabilecek adımlara katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at revealing present obesity situation in adolescents admitted to Endocrinology polyclinic of Antakya State Hospital, by calculating BMI and body fat percentage through determining age, body length and weight, body diameter measurements (lower arm, upper arm, abdomen, upper leg) and skin fold thickness (triceps, biceps, subscapular and suprailiac). With this regard, measurements were taken from 95 adolescents at ages of 9-19, 49 (51.6%) girls and 46 (48.4%) boy, and the final results were obtained using the indicated formula. As a result, the BMI result of only one adolescent, among the 95, was lower than 85 percentages, which indicates that adolescent is not over weight. Thus, the results of 14 adolescents were higher than 85 percentages, being overweight, and those of 80 were higher than 97 percentages, showing obesity. A very high correlation was found between the BMI results and the SFT, BDM and BFP results, all obtained in the study. On the other hand, no statistically significant difference was determined between the SFT and BDM findings. Therefore, on calculating body fat mass and interpreting their results with regard to BMI, both skin fold thickness and body diameter measurements are thought to be very useful and trustful parameters. Thus, BMI, age and gender were shown to be used easily on calculating BFP. In the study, the ratio of obesity being 84.21% among the adolescents is also another essential indication for the importance of the context, which will surely contribute to future research conductions on controlling the problem.